30 października 2024

Do Sejmu wraca zbrodniczy pomysł dekryminalizacji pomocy i udziału w zabiciu dziecka poczętego. Pierwsze czytanie projektu, który prezentować będą w izbie niższej parlamentu posłanki Anna Maria Żukowska i Dorota Łoboda, zaplanowane jest na najbliższą środę 6 listopada.

 

W lipcu zaledwie 3 głosami Sejm odrzucił pierwszy z projektów znoszących odpowiedzialność karną za pomoc w zabiciu dziecka poczętego.

Wesprzyj nas już teraz!

„Koalicja 15 października nie zdała pierwszego egzaminu z jedności i realizacji obietnic przedwyborczych. Sejm zagłosował przeciwko ustawie o częściowej dekryminalizacji pomocy w aborcji. Przeciw niemal cały PSL” – ubolewał lewicowy portal OKO Press.

Projekt poparły wówczas jednoznacznie Koalicja Obywatelska (bez Romana Giertycha, Krzysztofa Grabczuka i Waldemara Sługockiego), Lewica oraz Polska 2050.

Przeciwko głosowała zaś większość PSL (na przekór swojemu klubowi zachowały się: Urszula Pasławska, Magdalena Sroka, Agnieszka Kłopotek i Jolanta Zięba-Gzik), a także PiS i Konfederacja.

Nowy projekt, który wpłynął niedawno do Sejmu i będzie rozpatrywany przez izbę 6 listopada, zakłada wykreślenie z artykułu 152 Kodeksu karnego paragrafów mówiących o karze pozbawienia wolności do lat 3 dla osoby, która „za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy”, a także dla pomocników i nakłaniających matkę do zabicia dziecka.

W zamian w Kodeksie byłaby mowa o karaniu wyrokiem do 5 lat więzienia za „przerwanie ciąży” popełnione powyżej jej 12. tygodnia. Już w kolejnym proponowanym paragrafie znosi się jednak odpowiedzialność karną jeżeli „przerwanie ciąży jest następstwem zastosowania procedury medycznej potrzebnej do uchylenia niebezpieczeństwa grożącego zdrowiu lub życiu kobiety ciężarnej lub gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.

Z kolei propozycja art. 157a § 2 głosi: „Nie popełnia przestępstwa lekarz, pielęgniarka lub położna, jeżeli uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia dziecka poczętego są następstwem zastosowania procedury medycznej potrzebnej dla uchylenia niebezpieczeństwa grożącego zdrowiu lub życiu kobiety ciężarnej albo dziecka poczętego”.

W praktyce zatem nowelizacja znosi karalność czynów popełnianych przez aborterów i lobbystów aborcyjnych.

Źródło: Sejm.gov.pl

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 111 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram