Posłowie RP na czwartkowym porannym posiedzeniu Sejmu nie zgodzili się, aby ich obrady zostały rozszerzone o informacje rządu na temat działań podjętych w związku z nakazywaniem przez komendanta miejskiego policji w Radomiu zdjęcia krzyży w komendzie. Decyzja taka została przegłosowana przez posłów koalicji PO-PSL oraz lewicowych.
Posłanka Marzena Wróbel próbowała przekonać posłów, by zgodzili się na przedstawienie działań rządu. Mówiła: – Nasi ojcowie walczyli o wolną Polskę właśnie pod znakiem krzyża. To nasz święty symbol i nie możemy pozwolić na to, by był ściągany z naszych ścian. To symbol naszej wiary i polskości, więc powinniśmy go bronić.
Wesprzyj nas już teraz!
Niestety, ponad dwustu posłów opowiedziało się przeciw temu wnioskowi. Tym samym posłowie powiedzieli nam wszystkim, że krzyż ich nie interesuje.
Przypomnijmy, że inspektor Karol Szwalbe nakazał usunąć krzyże z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu i podległych jej komisariatów. Namawiał też policjantów, by nie szli w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Szefowi radomskiej policji nie podobał się również wizerunek św. Michała Archanioła, patrona policjantów. W związku ze sprawą Prokuratura Okręgowa w Radomiu wszczęła śledztwo w sprawie ewentualnego przekroczenia uprawnień przez komendanta miejskiego policji. Zostało ono przedłużone do 29 grudnia.
Inspektor Szwalbe odpierał stawiane mu zarzuty. Komendant zaznaczył, że nikogo nie namawiał i nie będzie namawiał do usuwania krzyża ze ścian swojego pokoju. Jednocześnie zapewnił, że nikogo nie zniechęcał do udziału w jasnogórskiej pielgrzymce środowisk policyjnych, co zarzucili mu w liście anonimowi policjanci. – Osobom, które zechciały uczestniczyć w ramach swojego czasu wolnego w tym przedsięwzięciu, udzieliłem urlopu, pomagałem także w załatwieniu transportu, co potwierdzili przedstawiciele naszych związków zawodowych – podkreślił Szwalbe.
pam