21 września 2012

Sejm: „Nie” dla aborcji eugenicznej

(Fot. A. Zachwieja/pro-life.pl)

Już w najbliższy wtorek lub w środę w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu „Ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży”. Obecny stan prawny dopuszcza zabicie dziecka w trzech przypadkach opisanych w art. 4a ust. 1 „Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży”. Projektodawcy proponują uchylenie ewidentnie niedopuszczalnego moralnie przypadku aborcji eugenicznej (art. 4a ust. 1 pkt 2).

 

W uzasadnieniu do projektu „Ustawy…” czytamy: „W minionej kadencji Sejmu rozpatrywany był obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży i niektórych innych ustaw – druk sejmowy 4222. Wnioskodawcy, którzy zgromadzili bez mała sześćset tysięcy podpisów pod tą inicjatywą postulowali wówczas wprowadzenie do polskiego prawa pełnej ochrony życia przed narodzeniem, a więc wykreślenie trzech przypadków dopuszczalnej aborcji, jakie przewiduje obecny art. 4a ust. 1 omawianej ustawy”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Projektodawcy przypominają, że w drugim czytaniu obywatelski wniosek został odrzucony niewielką ilością głosów i ówcześni wnioskodawcy na podstawie licznych rozmów z parlamentarzystami ustalili, że z trzech przypadków, gdy aborcja jest dopuszczalna najmniej kontrowersyjny jest ten, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 2 – tzw. aborcja eugeniczna. „W tym zakresie wielu parlamentarzystów, którzy ostatecznie zdecydowali się nie uczestniczyć w głosowaniu, wstrzymać się od głosu, a nawet głosować za odrzuceniem projektu mówiło, iż zgodnie z ich sumieniem przerywania ciąży w takiej sytuacji nie można uznać za moralnie dopuszczalne” – czytamy w dokumencie.

 

Wnioskodawcy projektu obywatelskiego postanowili wobec tego zaproponować parlamentowi ustawę wyłączającą z polskiego porządku prawnego tylko ten przypadek. „Ponieważ w poprzedniej kadencji okazało się, że środowiska walczące o takie rozwiązania z łatwością gromadzą przewidziany ustawą limit stu tysięcy głosów niezbędny dla wniesienia inicjatywy obywatelskiej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym dowiedziawszy się o tych planach Klub Solidarnej Polski postanowił złożyć przygotowany przez środowiska obrońców życia projekt, jako poselski. Tak dla środowisk obrońców życia, jak i dla bardzo wielu posłów, ważne dla rozstrzygania tego typu problemów są normy prawa naturalnego i nauczanie Kościoła. Jasnym jest tu jednoznaczny stosunek do kwestii obrony życia, która stanowiła bardzo istotny element pontyfikatu naszego wielkiego rodaka, błogosławionego Jana Pawła II” – czytamy w uzasadnieniu.

 

Posłowie przedkładając obecny projekt chcą przypomnieć, że Jan Paweł II w praktycznych działaniach zalecał: „jeśli nie byłoby możliwe odrzucenie lub całkowite zniesienie ustawy o przerywaniu ciąży, parlamentarzysta, którego osobisty absolutny sprzeciw wobec przerywania ciąży byłby jasny i znany wszystkim, postąpiłby słusznie, udzielając swego poparcia propozycjom, których celem jest ograniczenie szkodliwości takiej ustawy i zmierzających w ten sposób do zmniejszenia jej negatywnych skutków na płaszczyźnie kultury i moralności publicznej. Tak postępując bowiem, nie współdziała się w sposób niedozwolony w uchwalaniu niesprawiedliwego prawa, ale raczej podejmuje się słuszną i godziwą próbę ograniczenia jego szkodliwych aspektów (Ewangelium Vitae, pkt. 73)”.

 

Jak przypominają wnioskodawcy, przedłożona parlamentowi kilkanaście miesięcy temu propozycja ustanowienia pełnej ochrony życia nie znalazła wystarczającego poparcia. Stąd pojawiła się propozycja częściowa, i jak przekonują posłowie, wydaje się, że w obecnym Sejmie takie poparcie ma szansę uzyskać.

 

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram