14 grudnia 2022

Sejm podjął uchwałę ws. upamiętnienia 100. rocznicy tragicznej śmierci prezydenta Narutowicza

(Warszawa, 16 grudnia 1922 r. Zamach na Prezydenta RP Gabriela Narutowicza, dokonany w warszawskiej Zachęcie przez Eligiusza Niewiadomskiego. Rysunek zamieszczony w tygodniku "Ilustracja Polska". Repr. Forum)

„Sejm przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 100. rocznicy tragicznej śmierci prezydenta Gabriela Narutowicza 16 grudnia przypada 100. rocznica tragicznej śmierci wybitnego męża stanu, pierwszego prezydenta niepodległej Polski – Gabriela Narutowicza”, głosi uchwała.

Początkowo uchwałę zamierzano przyjąć przez aklamację, jednak wobec zgłoszonego sprzeciwu zarządzono głosowanie. Za uchwałą opowiedziało się 436 posłów, 2 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu.

W uchwale przypomniano, że „Gabriel Narutowicz urodził się w marcu 1865 r. w Telszach na Litwie w rodzinie ziemiańskiej o tradycjach narodowowyzwoleńczych”.

Wesprzyj nas już teraz!

„Studiował na uniwersytecie w Petersburgu, a następnie w Szwajcarii, gdzie zaangażował się w pomoc Polakom prześladowanym przez władze carskie”, napisano.

Jak wyjaśniono, „objęty nakazem aresztowania na terenie kraju, przyjął obywatelstwo Szwajcarii, gdzie przebywał aż do odzyskania niepodległości przez Polskę”. „Wybitny naukowiec oraz ceniony inżynier konstruktor, projektował i prowadził budowę wielu hydroelektrowni w Europie Zachodniej, równolegle rozwijając karierę akademicką. W czasie I wojny światowej aktywnie działał na rzecz sprawy polskiej, był prezesem Polskiego Komitetu Społecznego w Zurychu i członkiem dyrekcji Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce”, wskazano.

„Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę na zaproszenie polskiego rządu powrócił do kraju, gdzie objął stanowisko ministra robót publicznych, a następnie ministra spraw zagranicznych. 9 grudnia 1922 r. został wybrany na pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej głosami centrum, partii chłopskich, lewicy oraz mniejszości narodowych”, przypomniano w uchwale.

Zaznaczono, że „wywołało to ostre protesty środowisk prawicowych, które rozpętały napastliwą kampanię prasową wymierzoną w prezydenta elekta, oraz demonstracje podważające jego wybór określany mianem zdrady narodowej”.

„16 grudnia 1922 r. prezydent Gabriel Narutowicz podczas wizyty w warszawskiej Zachęcie został zastrzelony przez nacjonalistę Eligiusza Niewiadomskiego”, napisano.

„W 100. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd prezydentowi Gabrielowi Narutowiczowi i czci jego pamięć, a jego tragiczną śmierć uznaje za uniwersalną przestrogę przed fatalnymi skutkami szerzenia w życiu publicznym nienawiści i pogardy oraz polityki nietolerancji i ksenofobii”, czytamy w uchwale. (PAP)

 

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram