2 września 2016

Sejm: ponad 500 tys. podpisów za ograniczeniem handlu w niedzielę

(Tytus Zmijewski / Forum )

Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” przekazali dziś, w piątek marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu ponad 518 tys. podpisów poparcia pod obywatelskim projektem ustawy ograniczającej handel w niedzielę.

Podpisy pod projektem ustawy zbierał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ograniczającej Handel w Niedziele, który powstał w kwietniu br. W jego skład weszli przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców, organizacji pozarządowych oraz pracowników. Celem Komitetu było zebranie przynajmniej 100 tys. podpisów (dopiero wtedy projekt może być rozpatrzony przez Sejm), ale propozycję poparło swoimi podpisami 518 tys. 220 osób.

Wesprzyj nas już teraz!

Zdaniem Alfreda Bujary, przewodniczącego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „S”, taka ilość podpisów to wielki sukces, zważywszy, że były one zbierane w okresie wakacyjnym. – Pokazujemy, że ta ustawa ma poparcie społeczne. Polacy chętnie się pod tym projektem podpisywali, a jeszcze chętniej sami pracownicy, którzy na tę ustawę czekają z uwagi na to, że są przeciążeni pracą – poinformował dziś w Sejmie Bujara.

Pracownicy sektora handlowego – tłumaczył przedstawiciel NSZZ „S” – popierając ograniczenie handlu w niedziele, „chcą dzień wolny, chcą odpocząć i spędzić ten czas z rodziną, nabrać sił do ciężkiej pracy”. Dodał, że projekt trafi pod obrady Sejmu na początku października.

W projekcie zaznaczono, że handel oraz „wykonywanie innych czynności sprzedażowych w niedziele w placówkach handlowych” byłyby zakazane, natomiast w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę byłby dozwolony do godz. 14.00.

Od zakazu przewidziano jednak szereg odstępstw. Zakaz nie obowiązywałby w kolejne dwie ostatnie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia (ale jeśli wigilia przypada w niedzielę, to handel w tym dniu dozwolony byłby do godz. 14.00), w ostatnią niedzielę przypadającą przed Świętami Wielkanocnymi, a także w ostatnią niedzielę stycznia i czerwca, pierwszą niedzielę lipca i ostatnią niedzielę sierpnia.

Odstępstwa dotyczyłyby też m.in. sklepów, gdzie „czynności sprzedażowe” wykonuje wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, punktów handlowych na terenie stacji benzynowych, piekarni, aptek, niektórych kiosków z prasą czy m.in. placówek handlowych w portach lotniczych, punktów handlowych prowadzących pamiątki, upominki lub dewocjonalia. W projekcie dopuszcza się także niedzielny handel w strefach wolnocłowych.

Pomimo złożenia wymaganej liczby podpisów do marszałka sejmu, autorzy obywatelskiego projektu chcą nadal prowadzić swoją akcję aż do momentu uchwalenia ustawy.

Pozytywnie o obywatelskim projekcie wielokrotnie wypowiadał się Episkopat Polski. W komunikacie z 373. zebrania plenarnego KEP (czerwiec br.) biskupi jednomyślnie poparli projekt ustawy zgłoszony przez NSZZ Solidarność. „Jest to – wzorem innych państw europejskich – głos sprzeciwu wobec nadużyć w kwestii wykorzystywania pracowników, a także próba podkreślenia świątecznego charakteru niedzieli” – podkreślili hierarchowie. Wyrazili też nadzieję, że społeczeństwo przyjmie tę inicjatywę – bez względu na światopogląd – jako wartość religijną, kulturową i rodzinną.

 

 

KAI, kra

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram