3 marca 2022

Sejm: Prawie wszystkie kluby za projektem, który upraszcza formalności przy przekazywaniu uzbrojenia

(fot. Pixabay)

Kluby parlamentarne PiS, KO, Lewicy i PSL poparły w Sejmie rządowy projekt zmian ustawy, który zakłada uproszczenia formalności przy przekazywaniu uzbrojenia. Posłowie zwracali uwagę podczas debaty, że przepisy mają też pozwolić na wypełnienie zobowiązań międzynarodowych Polski i wparcie Ukrainy.

Sejm w czwartek debatował nad rządowym projektem zmian w ustawie o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz ustawy o Agencji Mienia Wojskowego. Dotyczący on uproszczenia formalności przy przekazywaniu uzbrojenia, gdy końcowym użytkownikiem tego uzbrojenia ma być inne państwo. Sejmowe komisje przyjęty ten projekt w środę wieczorem.

Sprawozdawca komisji Krzysztof Tchórzewski (PiS) podkreślił, że celem projektu jest wprowadzenie usprawnień procedur dotyczących obrotu towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym „w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa obronności państwa, a także udzielania pomocy i wsparcia”.

Wesprzyj nas już teraz!

Ustawa ułatwia pomoc Polski Ukrainie, a także usprawni nasze działania w przypadku zagrożenia Polski – powiedział Tchórzewski. Dodał, że sejmowe komisje wnoszą o uchwalenie projektu bez poprawek.

Wojciech Zubowski (PiS) podkreślał wagę projektu w kontekście wydarzeń na Ukrainie. Wniósł o bezzwłoczne przejście do dalszych prac nad projektem i przyjęcie zaproponowanych w projekcie ustawy rozwiązań.

Paweł Poncyljusz (KO) zwrócił uwagę, że projekt „realnie” wpłynął do Sejmu w środę. – Zdając sobie sprawę, że mamy sytuację nadzwyczajną nie oponujemy przed treścią tej ustawy. Natomiast tryb tego procedowania jest o tyle ryzykowny, że wiele razy w tej izbie szybkie procedowanie, wręcz takie sprinterskie kończyło się potem koniecznością kolejnych nowelizacji, a więc tworzeniem takiego szumu prawnego, gdzie coś obowiązuje przez dwa, trzy miesiące – powiedział poseł KO.

Podkreślił, ze KO nie kwestionuje tego, że muszą być prostsze zasady przekazywania sprzętu wojskowego poza Polskę. Zadeklarował, że KO popiera przedstawiony projekt, ale apeluje, żeby jeszcze przynajmniej w trakcie prac senackich „rząd zreflektował się nad możliwością zrobienia pewnych wyłączeń, jeśli chodzi o taki sprzęt, który nie jest sensu stricte uzbrojeniem czy amunicją”.

Robert Obaz (Lewica) powiedział, że proponowane zmiany mają wspomóc wypełnianie zobowiązań międzynarodowych Polski i umożliwić jeszcze skuteczniejsze udzielania pomocy i wsparcia. Dodał, że ustawa jest wyrazem solidarności z Ukrainą oraz wkładem w budowanie nowego systemu bezpieczeństwa Polski. Obaz powiedział, że Lewica jest za przyjęciem i za jak najszybszym uchwaleniem projektu.

Również Mieczysław Kasprzak (PSL) zadeklarował poparcie dla projektu. Jak zauważył, potrzebne są „ułatwienia i procedury nie mogą trwać, ta decyzyjność musi być szybka, jeżeli chodzi o pomoc walczącej Ukrainie”.

Dobromir Sośnierz (Konfederacja) zapowiedział, że jego koło poprze procedowany projekt. Zwracał też uwagę, że posłowie otrzymali propozycje zmian znów na ostatnią chwilę. Jak podkreślił, państwo nie może tak funkcjonować. – Z zamkniętymi oczami spróbujemy to poprzeć w imię powagi sytuacji – mówił Sośnierz.

O poparciu dla projektu poinformował Mirosław Suchoń z Polski 2050. Jak podkreślił, nowe przepisy mają usprawnić procedury i są odpowiedzią na wypełnienia zobowiązań międzynarodowych.

Projekt zmienia zapisy ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, a także ustawy o Agencji Mienia Wojskowego (AMW).

Generalnie – według obowiązujących przepisów – przy wykonywaniu dostaw towarów, technologii i usług o znaczeniu strategicznym istnieje obowiązek uzyskania od ministra gospodarki zezwolenia na ich wywóz. Do wniosku o udzielenie zezwolenia należy dołączyć certyfikat importowy (CI) lub oświadczenie końcowego użytkownika (OKU).

Zasadniczo zaproponowana zmiana polega na wprowadzeniu wyjątków umożliwiających niedołączanie CI i OKU do wniosku o udzielenie zezwolenia na obrót towarami o znaczeniu strategicznym. Chodziłoby o sytuacje nieodpłatnego przekazywania takich produktów i uzbrojenia siłom zbrojnym państw obcych na podstawie przepisu ustawy o AMW.

 

PAP

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram