We wtorek wieczorem Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Projekt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości poparło 235 posłów, zarówno z tej formacji jak i dwóch z klubu Kukiz’15 i jeden niezrzeszony. 181 osób było przeciw. Kluczową zmianą jest zwiększenie liczby sędziów tworzących „pełen skład”.
W środę nowelizacją zajmie się Senat RP. Dominują w nim politycy Prawa i Sprawiedliwości, więc wiele wskazuje na to że ustawa prędko trafi do prezydenta. Gdy Andrzej Duda ją podpisze, a nowelizacja zostanie wydrukowana w Dzienniku Ustaw, od razu wejdzie ona w życie – nie przewidziano bowiem dla niej vacatio legis.
Wesprzyj nas już teraz!
Wśród 235 posłów popierających nowelizację znaleźli się parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości oraz Kornel Morawiecki i Ireneusz Zyska z klubu Kukiz’15 oraz Janusz Sanocki, niezrzeszony.
Po głosowaniu posłowie PiS bili brawo i skandowali „demokracja! demokracja!”, odnosząc się w ten sposób do zarzutów opozycji i haseł obecnych na wiecach KOD.
Zgodnie ze zmianami Trybunał będzie musiał zwykle orzekać w pełnym składzie liczącym od 13 do 15 osób. Orzeczenia zapadać będą większością 2/3 głosów – obecnie wystarczy zwykła większość. Ponadto Prezydent RP lub minister sprawiedliwości będzie mógł wnioskować o wszczęcie postępowania przeciw sędziemu TK. Sprawy będą rozpatrywane zgodnie z kolejnością w jakiej wpłynęły, a nie wedle widzimisię sędziów.
Wnioskodawcy nowelizacji zrezygnowali ze zmiany procedury ślubowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego i nadal będzie ona odbywała się przed głową państwa. Bez zmian pozostaje także siedziba trybunału – będzie nią administracyjna stolica Polski, Warszawa.
Źródło: tvn24.pl
MWł