Sejm przyjął poprawkę Prawa i Sprawiedliwości do projektu o podatku bankowym, zwiększającym podstawę opodatkowania do poziomu 0,0366 proc. Jak tłumaczył wiceminister Konrad Raczkowski, chodzi o realizację celu budżetowego ustawy.
Za przyjęciem projektu opowiedziało się 284 posłów – członkowie klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz większość posłów z Kukiz’15 i PSL. Przeciwko, co nie będzie zaskoczeniem, głosowała Platforma Obywatelska i Nowoczesna. Jeden poseł wstrzymał się od głosu.
Wesprzyj nas już teraz!
Zgodnie z założeniami, ustawa miałaby przynosić do budżetu państwa 4,4 miliarda złotych rocznie. Teraz proponowanymi przepisami zajmie się Senat. Jeśli ustawa zostanie opublikowana, to podatkiem objęte będą banki krajowe, zagraniczne, instytucje kredytowe, ubezpieczeniowe i reasekuracyjne, firmy pożyczkowe i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.
Według opozycji, nałożenie takiej daniny niekorzystnie wpłynie na kondycję branży bankowej, a jej ciężar zostanie przerzucony na klientów. Z kolei rząd podkreślał, że podobne rozwiązania funkcjonują na Zachodzie.
Źródło: TVP Info, TVN24
mat
Więcej czytaj w: Strzyżenie owiec