15 grudnia 2016

Sejm uchwalił ustawę o reformie szkolnictwa. Zmiany w najszybszym możliwym terminie

(Minister oświaty Anna Zalewska. fot.Jacek Zych/FORUM)

Część nauczycieli, rodziców oraz zawodowi aktywiści z ZNP z niezadowoleniem przyjmą decyzję jaka zapadła w Sejmie w nocy ze środy na czwartek. Już wkrótce powrócimy do starego systemu z 8-klasową szkołą podstawową. Po jej ukończeniu młody człowiek nie trafi do gimnazjum, a do – również zmodyfikowanej – szkoły średniej.

 

Za uchwaleniem ustawy „Prawo oświatowe” głosowało 230 posłów. Przeciw było 199, a 5 wstrzymało się od głosu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Sejm nie zgodził się na wniosek części opozycji (PO, .N, PSL). Politycy tych formacji chcieli odrzucenia ustawy. PO i PSL wnosiły również poprawki zakładające zachowanie obecnej organizacji szkół.

 

Idee opozycji nie zyskały przychylności rządzących. Zgodnie z uchwalonym prawem już 1 września 2017 w gimnazjach nie pojawią się nowi uczniowie. Stopniowo polskie szkolnictwo przechodzić będzie na stary system z 8-letnią szkołą podstawową, po której uczeń będzie mógł wybrać między 4-letnim liceum, 5-letnim technikum lub dwustopniową szkołą branżową.

 

Zdaniem polityków PO uchwalenie ustawy to „najczarniejszy dzień polskiej edukacji”. Z kolei PiS przekonuje, że zmiana to „powrót do polskiej szkoły sprzed siedemnastu lat, do normalnej polskiej szkoły”. System z 8-letnią podstawówką wprowadzono ustawą z roku 1961. Obowiązywał on do czasów powstania gimnazjów.

 

Źródło: tvp.info

MWł

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 45 402 zł cel: 500 000 zł
9%
wybierz kwotę:
Wspieram