Za przyjęciem ustawy zagłosowało 295 posłów, 156 było przeciwko. W tekście znalazł się kontrowersyjny zapis wprowadzający zaświadczenia o stanie cywilnym. Ministerialni urzędnicy twierdzili, że nie jest to krok ułatwiający zawieranie jednopłciowych „małżeństw”, choć to właśnie sugerowali w przeszłości.
Sejm odrzucił wszystkie poprawki zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość, w tym tę odwołującą się do kontrowersyjnego zapisu. Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych podkreślali, że do legalizacji jednopłciowych związków zawartych za granicą nie dojdzie ze względu na konstytucyjny zapis określający małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak podkreślają prawnicy z Instytutu Ordo Iuris, „jeszcze przed rokiem urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zapewniali, że wprowadzenie nowych zaświadczeń ułatwi obywatelom Polski zawieranie małżeństw jednopłciowych poza granicami kraju. Stanowisko to było przez MSW powtarzane wielokrotnie”. W tym w piśmie z 27 sierpnia 2013 r. adresowanym do Kampanii Przeciw Homofobii.
Zgodnie z przyjętym tekstem od 2015 roku rozpocznie się informatyzacja akt stanu cywilnego. W systemie rejestrowane będą akty urodzin, małżeństw i zgonu, dzięki czemu odpis będzie można uzyskać w dowolnym urzędzie stanu cywilnego. Będzie można otrzymać taki dokument także droga elektroniczną. Ustawa pozwala także na nadawanie dzieciom imion obcych.
Teraz projekt trafi do Senatu.
Źródło: rp.pl, ordoiuris.pl
mat