Sejm uchwalił nowelizację specustawy pomocowej, która wydłuży o 60 dni termin wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Nowela pozwoli też samorządom na weryfikowanie wniosków o świadczenie w utworzonej w tym celu bazie danych.
Za uchwaleniem ustawy głosowało 429 posłów, przeciw było 10 posłów z Konfederacji, wstrzymała się jedna osoba, Sławomir Zawiślak z klubu PiS.
Wcześniej Sejm nie zgodził się na odrzucenie ustawy w całości, o co wniosła Konfederacja. Za odrzuceniem głosowało 11 posłów – 9 posłów tego koła oraz dwoje posłów KO Małgorzata Pępek i Franciszek Sterczewski. Przeciwko było 416 posłów, nikt się nie wstrzymał.
Wesprzyj nas już teraz!
Nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa rząd przyjął we wtorek. Zmiany przewidują, że świadczenie za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy będzie wypłacane za okres do 120 dni. To o 60 dni więcej, niż przewidują obecne przepisy. Wysokość takiego świadczenia to 40 złotych za osobę dziennie.
Nowela wprowadzi też zapisy, które umożliwią monitorowanie wypłaty świadczeń. Zgodnie z nimi minister ds. informatyzacji będzie prowadził bazę danych wniosków o świadczenie, dzięki której gminy będą mogły weryfikować zawarte w nich informacje. Dane zgromadzone w bazie minister ds. informatyzacji udostępni MSWiA, MRiPS, wojewodom i gminom.
Gminy będą mogły skontrolować, czy dla danej osoby nie złożono już wniosku z innym adresem zakwaterowania w tym samym czasie, a także porównywać dane we wniosku z danymi w rejestrze PESEL. Będą mogły też sprawdzić datę wjazdu obywatela Ukrainy do Polski.
Podczas prac w sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych do regulacji dodano zapisy mówiące m.in. o tym, że pokrywany przez wojewodę koszt obsługi przez gminę zadania dotyczącego świadczeń to 16 złotych za każdy rozpatrzony wniosek. W przypadku weryfikacji przez gminę warunków zakwaterowania i wyżywienia to 32 złotych za każdy rozpatrzony wniosek.
Szefernaker poinformował w Sejmie, że do środy samorządom na pomoc uchodźcom przekazano 1 mld 120 mln złotych. – Z tego 434 mln złotych to środki, które zostały przekazane na zakwaterowanie i wyżywienie na rzecz uchodźców. To są środki przekazane polskim rodzinom – powiedział.
Zaznaczył też, że rząd złożył pismo do UE o dodatkowe środki na pomoc uchodźcom z Ukrainy. – Jest także potrzeba, aby inne państwa UE przygotowały ofertę pobytu dla uchodźców wojennych z Ukrainy – podkreślił Szefernaker.
Poparcie dla ustawy zadeklarowały w środę wszystkie kluby parlamentarne, które zaznaczyły, że nie będą składać poprawek do tej nowelizacji. Poparcia dla ustawy wyraziły również wszystkie koła z wyjątkiem Konfederacji.
Wiceszef MSWiA podziękował posłom za nieskładanie poprawek podczas drugiego czytania. Stwierdził też, że nie będzie odpowiadał na pytania, „które były zadawane w języku, który ma inny alfabet, niż ten, którym my się posługujemy”.