W czwartkowe przedpołudnie Sejm RP przyjął ustawę wprowadzającą w życie program Rodzina 500+. Zgodnie z jego założeniami rodziny otrzymają wsparcie finansowe wysokości 500 złotych na drugie i każde kolejne dziecko. Najbiedniejsi otrzymają zastrzyk finansowy już przy pierwszym potomku. Sejm odrzucił poprawki opozycji. Teraz projekt trafi do Senatu.
Za przyjęciem rządowego programu Rodzina 500+ głosowało 261 posłów. Większość z nich to politycy Prawa i Sprawiedliwości (226 osób) oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego (16 osób). Mocno podzielony był klub Kukiz’15 (14 za, 11 przeciw, 13 wstrzymało się). Platforma Obywatelska niemal w całości wstrzymała się od głosu (127 osób, za 2 osoby, przeciw 3). Przeciwko przepisom byli posłowie Nowoczesnej (29 osób). Trzech posłów niezależnych poparło projekt.
Wesprzyj nas już teraz!
Jeśli projekt ustawy zostanie przyjęty przez Senat RP, a następnie podpisze go prezydent Andrzej Duda, to niewykluczone, że już od kwietnia rodziny otrzymają wsparcie finansowe. Program Rodzina 500+ to sztandarowa obietnica wyborcza premier Beaty Szydło.
– To jest bardzo ważny dzień dla mnie osobiście, bo mogę dzisiaj powiedzieć, że dotrzymałam danego słowa; to jest bardzo ważny dzień dla polskich rodzin – mówiła w poniedziałek premier Szydło w przemówieniu sejmowym. Podczas konferencji prasowej szefowa rządu podkreśliła, iż „po raz pierwszy po 1989 roku będzie w Polsce kompleksowy program prodemograficzny, wsparcia polskich rodzin”.
– Z punktu widzenia finansów publicznych nie jest on zagrożeniem. Jest to bardzo ważny program – zarówno o charakterze wzmocnienia naszej populacji w przyszłości, ale również prospołeczny – przekonywał wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
Źródło: Twitter / PCh24.pl
MWł