Amerykański sekretarz stanu Antony J. Blinken rozpoczyna we wtorek tygodniową podróż po Europie. Odwiedzi Berlin, Paryż i Rzym. Ma się udać również do Watykanu, Bari i Matery. Szef amerykańskiej dyplomacji próbuje budować koalicję w obliczu zagrożenia chińskiego, jednocześnie usiłując rozwiązać wiele palących problemów na Bliskim Wschodzie.
W stolicy Niemiec – zgodnie z notatką zamieszczoną na stronie Departamentu Stanu – szef amerykańskiej dyplomacji weźmie udział w II Konferencji Berlińskiej w sprawie Libii, by wesprzeć grudniowe wybory krajowe i wycofanie sił zagranicznych. W Libii operacje wojskowe dwóch skłóconych stron wspierają m.in. tureccy i rosyjscy żołnierze.
Wesprzyj nas już teraz!
Podczas pobytu w Berlinie sekretarz Blinken spotka się z kanclerz Angelą Merkel i ministrem spraw zagranicznych Heiko Maasem, koncentrując się na pogłębieniu relacji amerykańsko-niemieckich oraz silnej współpracy w kilku priorytetowych sprawach. Rozmawiać też będzie z przywódcami zagranicznymi na marginesie Konferencji w sprawie Libii.
Z szefem niemieckiej dyplomacji ma mówić o walce z antysemityzmem, negacją i wypaczeniami dotyczącymi nauki o Holokauście. Blinken i Maas mają „znaleźć nowe, innowacyjne sposoby na poprawę edukacji o Holokauście”.
W Paryżu 25 czerwca sekretarza stanu podejmie prezydent Emmanuel Macron i minister spraw zagranicznych Jean-Yvesem Le Drianem. Tutaj ponownie delegacje obu krajów położą nacisk na pogłębienie relacji amerykańsko-francuskich, podkreślenie wspólnych wartości i omówienie obszarów współpracy, w tym bezpieczeństwa globalnego i „wyjścia z pandemii”.
Podczas pobytu we Francji Blinken spotka się z sekretarzem generalnym OECD Mathiasem Cormannem, by omówić m.in. kwestie podatków międzynarodowych oraz przewodniczenia USA posiedzeniu Rady Ministerialnej w październiku.
W Rzymie szef amerykańskiej dyplomacji i włoski minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio będą współprzewodniczyć spotkaniu globalnej koalicji na rzecz pokonania ISIS. Przy okazji, sekretarz Blinken weźmie udział w spotkaniu ministerialnym w sprawie Syrii. Oprócz tego, wraz z prezydentem Sergio Mattarellą i ministrem spraw zagranicznych Di Maio, będzie omawiał warunki dotyczące umocnienia partnerstwa amerykańsko-włoskiego niezbędnego w celu realizacji globalnych priorytetów.
Sekretarz Blinken odwiedzi również Watykan, gdzie spotka się z wyższymi rangą urzędnikami Stolicy Apostolskiej. Tam mają być poruszone kwestie walki ze „zmianami klimatycznymi”, wolności religii i przekonań.
W Bari oraz w Materze, sekretarz dołączy do ministrów spraw zagranicznych G20, by potwierdzić zaangażowanie USA na rzecz multilateralizmu i omówić zasady współpracy w celu zwalczenia „pandemii”, „kryzysu klimatycznego” i odbudowania relacji z globalnymi partnerami, ze szczególnym uwzględnieniem Afryki.
Nie potwierdzono jeszcze, czy dojdzie do audiencji u papieża Franciszka. Zwykle tak się dzieje. Przy okazji rozmów z wysokimi urzędnikami watykańskimi takie spotkanie ma miejsce. Na przykład sekretarz stanu USA Colin Powell otrzymał audiencję u Jana Pawła II w czerwcu 2003 r., a w 2016 r. John Kerry u Franciszka podczas wizyty we Włoszech, gdzie udał się w związku z kryzysem migracyjnym.
Również sekretarz stanu Mike Pompeo spotkał się z obecnym papieżem podczas wizyty w Watykanie w 2019 roku. Jednak we wrześniu 2020 r. audiencji mu odmówiono. Wizyta Pompeo w 2020 r. przypadała na okres intensywnych negocjacji z Pekinem w sprawie odnowienia dwuletniego tymczasowego porozumienia dotyczącego mianowania biskupów. Były sekretarz stanu administracji Donalda Trumpa przed wizytą we Włoszech publicznie skrytykował politykę Stolicy Apostolskiej wobec Chin w artykule opublikowanym w konserwatywnym czasopiśmie „First Things”. Stwierdził tam, że papież i Watykan ryzykują utratę „autorytetu moralnego” w kwestiach takich jak wolność religijna jeśli umowa zostanie odnowiona, co, jak powiedział, oznaczałoby akceptację reżimu znanego z łamania praw człowieka.
Wizyta obecnego sekretarza stanu w Watykanie będzie pierwszym spotkaniem na wysokim szczeblu między urzędnikami USA i Stolicy Apostolskiej od czasu wyboru i zaprzysiężenia Joe Bidena. Podczas spotkania będą omawiane kwestie polityki klimatycznej i migracja. Prawdopodobnie także watykańska polityka wobec Chin czy Rosji i Iranu, nie mówiąc o Libii i Syrii.
Źródło: state.gov, cruxnow.com
AS