Sekretarz stanu USA Antony Blinken ma bardzo pracowity czas. Właśnie udał się w pięciodniową podróż do Europy. Wizyta zakończy się 8 marca, a w planie są spotkania z przedstawicielami władz Belgii, Polski, Mołdawii, Łotwy, Litwy i Estonii.
Celem jest odbycie szeroko zakrojonych konsultacji i koordynacja działań z sojusznikami z NATO i partnerami europejskimi wobec Rosji, która dopuściła się agresji na Ukrainę.
W Brukseli odbędzie się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych NATO, a także spotkanie grupy G7, by omówić globalną reakcję na rosyjską inwazję. Chodzi o koordynację sankcji.
Wesprzyj nas już teraz!
5 marca szef amerykańskiej dyplomacji odwiedzi Polskę, gdzie będzie rozmawiał między innymi z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau, aby omówić dalszą pomoc w zakresie bezpieczeństwa. Ma podziękować za „hojne przyjęcie setek tysięcy przesiedleńców z Ukrainy”. Omówi także zasady zwiększenia przez USA pomocy humanitarnej dla osób uciekających z Ukrainy.
Potem uda się do Kiszyniowa w Mołdawii, by spotkać się z prezydent Maią Sandu, premier Natalią Gavrilitą i ministrem spraw zagranicznych Nicu Popescu. Rozmowy mają dotyczyć wsparcia dla Mołdawii z racji przyjmowania uchodźców, a także w celu „wzmocnienia demokracji, suwerenności i integralności terytorialnej” tego kraju.
Dzień później Blinken uda się do Wilna na spotkanie z prezydentem Gitanasem Nausedą, premier Ingridą Simonyte i ministrem spraw zagranicznych Gabrieliusem Landsbergisem. Stamtąd 7 marca pojedzie do Rygi na Łotwie, aby spotkać się z prezydentem Egilsem Levitsem, premierem Krisjanisem Karinsem i ministrem spraw zagranicznych Edgarsem Rinkevicsem.
Wizyta zakończy się 8 marca w stolicy Estonii. W Tallinie sekretarz stanu USA spotka się z prezydentem Alarem Karisem, premier Kają Kallas i ministrem spraw zagranicznych Evą-Marią Liimets.
Wszystkie rozmowy mają dotyczyć Ukrainy i agresji Rosji oraz środków, jakie należy przedsięwziąć, by wzmocnić odstraszanie i obronę NATO, promować demokrację i prawa człowieka oraz pogłębić współpracę gospodarczą i energetyczną.
Źródło: state.gov
AS