Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o prawie oświatowym. Chodzi o ułatwienia w edukacji domowej. Nowela znosi uciążliwy dla wielu rodziców wymóg rejonizacji oraz posiadania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Za przyjęciem noweli bez poprawek głosowało 94 senatorów; trzech wstrzymało się od głosu. Teraz projekt trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.
Nowelizacja znosi wymóg rejonizacji, czyli przypisania ucznia uczącego się w edukacji domowej do szkoły znajdującej się w tym województwie, w którym mieszka. Po zmianach nie będzie też trzeba uzyskiwać opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej dla dziecka mającego rozpocząć edukację domową.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak podkreślał jeden z inicjatorów noweli, poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, wymóg posiadania wspomnianej opinii był czystą formalnością; czekało się na nią kilka miesięcy, nie była wiążąca, a zwykle i tak była pozytywna.
W Polsce edukacja domowa jest coraz bardziej popularna. Jeszcze w roku szkolnym 2019/2020 uczyło się w ten sposób 10 976 dzieci. Rok szkolny 2020/2021 rozpoczęło w ten sposób ponad 15 tys. uczniów, a według wiceministra edukacji Tomasza Rzymkowskiego obecnie edukację domową pobiera 20 tys. uczniów.
W niektórych krajach o profilu bardziej opresyjnym względem rodziny edukacja domowa jest zakazana. To na przykład Niemcy; przeciwko edukacji domowej występuje ostatnio także Francja. W Polsce edukacja domowa została zakazana w 1956 roku; przywrócono jej możliwość po zakończeniu sowieckiej okupacji.
Edukacja domowa jest niezwykle popularna w Stanach Zjednoczonych.
Źródło: tvp.info
Pach