Senat podjął w czwartek uchwałę o odrzuceniu ustawy w sprawie powołania komisji do spraw rosyjskich wpływów. Ustawa trafi teraz ponownie do Sejmu, który odrzuca stanowisko izby wyższej bezwzględną większością głosów.
Za uchwałą o odrzuceniu ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, co rekomendowały senackie komisje, było 52 senatorów, przeciw 42, wstrzymał się jeden senator.
Wesprzyj nas już teraz!
Teraz do decyzji Senatu będzie musiał ustosunkować się Sejm. By ustawa trafiła do prezydenta, musi on odrzucić stanowisko izby wyższej bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
13 grudnia ubiegłego roku odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy, autorstwa PiS, o powołaniu państwowej komisji, która miałaby badać wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022. Sejm uchwalił ustawę 14 kwietnia. Komisja ma funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej.
Komisja ma analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki. Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.
Źródło: PAP (Piotr Śmiłowicz)
„Wszystkie maski Kremla. Czy Rosja się nawróciła?” ZOBACZ CAŁY FILM!