24 grudnia 2015

W nocy ze środy na czwartek w głosowaniu Senat RP przyjął bez wprowadzania poprawek nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Projekt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości we wtorek zatwierdził Sejm. We czwartek dokument trafił do Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Ustawa wejdzie w życie, gdy tylko głowa państwa podpisze ją i zostanie ona wydrukowana.

 

58 senatorów poparło projekt nowelizacji ustawy o TK. Przeciwnych takiemu rozwiązaniu było 28 osób. Jeden parlamentarzysta wstrzymał się od głosu. W obecnej kadencji Senatu klub Prawa i Sprawiedliwości liczy 61 osób, Platformy Obywatelskiej 33 senatorów, 1 przedstawiciela w izbie wyższej polskiego parlamentu na Polskie Stronnictwo Ludowe.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zdaniem senatorów PiS przyjęta nowelizacja ustawy wzmacnia ustrojową pozycję Trybunału i porządkuje tryb jego pracy, zaś dyskusje o jego kształcie nie są zamachem na demokracje, a rzeczą normalną w państwie demokratycznym.

 

Z kolei politycy PO zarzucali, że kłótnia wokół TK obniża międzynarodową pozycję Polski, na co działacze PiS odpowiadali, że to przecież Platforma Obywatelska rozpoczęła telenowelę z Trybunałem.

 

Senator partii rządzącej, Stanisław Karczewski, zauważył, że nocny tryb głosowania spowodowany jest wagą ustawy. Parlamentarzysta stwierdził, że nie warto odkładać tej sprawy i przedłużać trwającego sporu.

 

Senacka debata nad projektem nowelizacji ustawy o TK trwała prawie 10 godzin. Do głosowań przystąpiono około 3:30.

 

Wyższa izba parlamentu nie dokonała zmian w projekcie. Zgodnie z jego założeniami Trybunał będzie musiał zwykle orzekać w pełnym składzie liczącym od 13 do 15 osób. Orzeczenia zapadać będą większością 2/3 głosów – obecnie wystarczy zwykła większość. Ponadto Prezydent RP lub minister sprawiedliwości będzie mógł wnioskować o wszczęcie postępowania przeciw sędziemu TK. Sprawy będą rozpatrywane zgodnie z kolejnością w jakiej wpłynęły, a nie wedle widzimisię sędziów.

 

Wnioskodawcy nowelizacji zrezygnowali ze zmiany procedury ślubowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego i nadal będzie ona odbywała się przed głową państwa. Bez zmian pozostaje także siedziba trybunału – będzie nią administracyjna stolica Polski, Warszawa.

 

Źródło: interia.pl / PCh24.pl

MWł, luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram