Senat zatwierdził proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w obszarach szkolnictwa, służby cywilnej oraz mediów. Zniesiony zostanie obowiązek szkolny dla 6-latków, wyższe stanowiska w służbie cywilnej obsadzane będą z rządowego nadania, zaś w mediach stracą posady dotychczasowi członkowie zarządów.
W czwartkowym głosowaniu 59 senatorów głosowało za przyjęciem nowelizacji o systemie oświaty, 21 było przeciw, zaś 1 wstrzymał się od głosu. Nowelizacja zakłada zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków, pozostawiając możliwość rozpoczęcia edukacji w tym wieku, jednak jedynie po odbyciu rocznego przygotowania przedszkolnego bądź po wydaniu decyzji przez szkolnego psychologa. Przyjęcie nowelizacji stanowi wypełnienie obietnicy wyborczej złożonej przez Beatę Szydło, zapowiadającą umożliwienie rodzicom wolnego wyboru w tym względzie.
Wesprzyj nas już teraz!
W tym samym dniu Senat poparł również zmiany w ustawie o służbie cywilnej (58 senatorów było za, 21 przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu) zakładające, iż wyższe stanowiska w służbie cywilnej mają być obsadzane przez rząd, ewentualnie samorządy, nie zaś w drodze konkursu, jak to było dotychczas.
Senat zaakceptował także nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji (57 osób za, 23 przeciw, a 2 wstrzymały się od głosu. Zakłada ona wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych w mediach publicznych. Ich następców ma powoływać minister skarbu. Zmiany mają służyć „racjonalizacji i obniżenia kosztów zarządzania spółkami publicznej radiofonii i telewizji oraz przywrócenia w nich standardów zawodowych i etycznych, jakich wymaga realizacja misji publicznej” – jak czytamy w uzasadnieniu nowelizacji.
Ma to być krok do stworzenia systemu narodowych mediów publicznych. „Jego filarami będą instytucje niemające charakteru spółek akcyjnych, którym zapewni się stabilne źródła finansowania. Stworzenie nowego systemu organizacji i finansowania mediów narodowych wymaga kilku miesięcy intensywnych prac i będzie następnym etapem reformy” – przekonują autorzy nowych przepisów.
Źródło: rmf24.pl
FO