W piątek Senat opowiedział się za wprowadzeniem poprawek do ustawy o uzgodnieniu płci. Izba Wyższa chce m. in. zmienić tytuł ustawy.
Senat przyjął ustawę o uzgodnieniu płci, ale ponieważ uwzględniono niektóre poprawki komisji senackich, dlatego ustawą ponownie będzie musiał zająć się Sejm.
Wesprzyj nas już teraz!
Zgodnie z wolą senatorów ustawa powinna zostać zatytułowana „o zmianie oznaczenia płci”. Termin ten był używany w orzecznictwie Sądu Najwyższego.
Wśród innych poprawek przyjętych przez Senat znalazły się: rezygnacja z nałożonego na sąd obowiązku rozpoznania wniosku o uzgodnienie płci w terminie trzech miesięcy; a także konieczność wysłuchania osoby wnioskującej o zmianę płci metrykalnej w obecności biegłych – psychiatry i psychologa. W przypadku, gdy osoba taka jest rodzicem małoletnich dzieci, w wysłuchaniu miałby brać udział także biegły z zakresu psychologii dziecięcej.
Jeśli senackie poprawki zostaną przyjęte osoba składająca do sądu wniosek o uzgodnienie płci musiałaby dołączyć do niego oświadczenie o posiadaniu lub nieposiadaniu małoletnich dzieci.
Sejm uchwalił ustawę o „uzgodnieniu płci” na posiedzeniu 23 lipca br., do Senatu została ona przekazana w dniu 24 lipca. Pracowały nad nią: Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisja Zdrowia a dziś została rozpatrzona na posiedzeniu Senatu.
Poselski projekt ustawy o uzgodnieniu płci wniosła 3 stycznia 2013 r. grupa posłów Twojego Ruchu. W uzasadnieniu utrzymywali oni, że celem tej regulacji jest stworzenie odrębnej procedury sądowej służącej uzgodnieniu, zawartej w aktach stanu cywilnego, płci metrykalnej osób określanych jako „transseksualne” i „interseksualne” z ich subiektywnym przeświadczeniem o posiadaniu odmiennej tożsamości płciowej. Obecnie, zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego, wykorzystuje się w tym celu postępowanie o ustalenie płci na podstawie art. 189 kodeksu postępowania cywilnego.
Źródło: Interia.pl
luk