W ocenie „Dziennika Gazety Prawnej”, Senat przyjął niewłaściwą wersję ustawy o Sądzie Najwyższym, a treść ustawy przesłana Senatowi różni się od tej uchwalonej przez Sejm aż w 11 miejscach. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński i szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski po sprawdzeniu doniesień zapewnili, że są one bezpodstawne.
„DGP” podało, że w wyniku pomyłki Senat uchwalił niewłaściwy projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, a to oznaczałoby, że na biurko prezydenta Andrzeja Dudy trafi dokument uchwalony z naruszeniem obowiązujących zasad i powinien być zawetowany lub skierowany do Trybunału Konstytucyjnego.
Wesprzyj nas już teraz!
Jeszcze w niedzielę wieczorem Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapewnił, że doniesienia medialne są sprawdzane, ale zaznaczył, że jest na 98 proc. pewien, że z ustawą „wszystko jest w porządku”.
Późnym wieczorem Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wyjaśnił na Twitterze, że „w wyniku przyjętych przez Sejm poprawek do ustawy o Sądzie Najwyższym musiała nastąpić zmiana numeracji jednostek redakcyjnych”. Jak dodał, w przypadku nowych ustaw, nie nowelizacji, taka zmiana „wynika z zasad prawidłowej legislacji. Elementarz legislatora”.
Z kolei szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski napisał, że zarzuty „DGP” są bezpodstawne. „Autor tekstu zarzuca, że poprawki sejmowej Komisji Sprawiedliwości, mające na celu dodanie nowych artykułów, np.: od 87a do 87c, w ostatecznym tekście przekazanym do Senatu RP mają inne numery. Takie działanie, mające na celu ujednolicenie numeracji artykułów aktu prawnego, to jedna z podstawowych zasad poprawnej legislacji. W przekazywanym do Senatu tekście ustawy art. 87a staje się artykułem 88, art. 87b artykułem 89 itd. – wyjaśnił.
Źródło: gosc.pl
MA