Senat RP przez aklamację przyjął w środę uchwałę nawiązującą do zbliżającej się 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Izba wyższa polskiego parlamentu oddała cześć Jego pamięci i postawie, będącej „nieprzemijającym wzorem wierności zasadom moralnym, umiłowania Ojczyzny i troski o drugiego człowieka”.
Uchwała, zgłoszona przez grupę senatorów różnych ugrupowań, została podjęta jednomyślnie. Senat oddał cześć pamięci i postawie legendarnego kapelana ludzi pracy, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 r. Jak zaznaczono w uchwale, postawa ks. Jerzego jest „nieprzemijającym wzorem wierności zasadom moralnym, umiłowania Ojczyzny i troski o drugiego człowieka”.
To przesłanie – podkreślili senatorowie – jest na wskroś współczesne i potrzebne w dzisiejszych czasach. Uchwała przypomina, że ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan „Solidarności”, był nie tylko duchowym przewodnikiem dla milionów Polaków w najtrudniejszych latach stanu wojennego, ale także niestrudzonym obrońcą godności człowieka, prawdy i sprawiedliwości. Władza komunistyczna uznała go natomiast za swojego wroga.
Wesprzyj nas już teraz!
Duchowny – głosi uchwała Senatu – „charakteryzował się głęboką wiarą i oddaniem dla bliźnich. Jako kapłan z zaangażowaniem wspierał duszpasterstwo ludzi pracy, stając się duchowym oparciem dla działaczy „Solidarności”. Jego kazania głoszone podczas mszy za Ojczyznę w warszawskim kościele pw. św. Stanisława Kostki były odważnym głosem sprzeciwu wobec kłamstwa i przemocy systemu komunistycznego. Duchowny, nieustannie wspierając potrzebujących, narażał się władzom, które wielokrotnie podejmowały próby jego dyskredytacji, zastraszania i szkalowania”.
W uchwale podkreślono, że za swoje niezłomne przekonania ks. Jerzy Popiełuszko zapłacił najwyższą cenę. 19 października 1984 r. został porwany, był torturowany i został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Stał się męczennikiem za wiarę i wolność.
„Jego męczeńska śmierć wstrząsnęła Polską i światem, a pamięć o Jego odwadze oraz poświęceniu pozostała w sercach Polaków do dziś” – napisali senatorowie.
Jedną z Jego ostatnich wygłoszonych homilii można było usłyszeć w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Bytomiu, gdzie namawiał zgromadzonych, by „zło dobrem zwyciężać”, co stało się jego duchowym testamentem – głosi uchwała.
Przypomniano w niej też, że w 2009 r. pośmiertnie został ks. Jerzemu nadany Order Orła Białego. 6 czerwca 2010 r. został on beatyfikowany, co podkreśla duchowy wymiar Jego ofiary.
KAI