Tematem przewodnim wznowionych dziś o 11 obrad senatu jest projekt ustawy o obronie ojczyzny. Wyższa izba polskiego parlamentu będzie głosowała nad przyjęciem propozycji mającej wzmocnić potencjał wojskowy kraju. W środę senacka komisja zarekomendowała poparcie rządowej inicjatywy.
Senat, który w czwartek o godz. 11 wznowił obrady, zajął się ustawą o obronie ojczyzny; jej głównym celem jest zwiększenie budżetu na obronność, liczebności wojska, a także możliwości szkolenia żołnierzy. Odtworzony ma zostać system rezerw. Sejm uchwalił projekt w miniony piątek, a w środę senacka Komisja Obrony Narodowej zarekomendowała członkom wyższej izby parlamentu przyjęcie go bez zgłaszania poprawek.
Zgodnie z ustawą, Rada Ministrów ma co 4 lata określać szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na kolejny 15-letni okres. Minister Obrony Narodowej na podstawie tych zaleceń oraz stosownie do zasad planowania obronnego w NATO będzie tworzył program rozwoju wojska.
Wesprzyj nas już teraz!
W ustawie zapisano, że na finansowanie potrzeb obronnych przeznacza się corocznie wydatki z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 2,2 proc. PKB w roku 2022 i co najmniej 3 proc. PKB w latach kolejnych. Według ustawy szef MON, planując wydatki na modernizację techniczną wojska, „uwzględnia polski przemysłowy potencjał obronny oraz wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa”.
Projekt rządu przewiduje utworzenie w Banku Gospodarstwa Krajowego Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Lokowane w nim środki będą pochodzić z wpływów m.in.: z tytułu wsparcia udzielonego wojskom obcym oraz udostępniania im poligonów, specjalistycznych usług wojskowych, pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mienia, darowizn, spadków i zapisów oraz wyemitowanych obligacji.
Ustawa reguluje także m.in. powoływanie i pełnienie służby, kształcenie żołnierzy, ich publiczną działalność, stopnie wojskowe, współpracę MON z organizacjami proobronnymi, uprawnienia i obowiązki służbowe żołnierzy, dyscyplinę wojskową, kary i środki dyscyplinarne, wyróżnianie i uposażenia w życie ma wejść po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
(PAP)/ oprac. FA