21 lipca 2015 r. na połączonym posiedzeniu trzech komisji senackich: Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Spraw Unii Europejskiej oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, odbyła się prezentacja sprawozdania Agencji Praw Podstawowych (APP) Unii Europejskiej za 2014 r. Agencja jest prawnym następcą Europejskiego Centrum Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii.
Celem, istniejącej od 2007 r. Agencji jest „dostarczanie pomocy i wiedzy fachowej w zakresie praw podstawowych odpowiednim instytucjom, organom, biurom i agencjom UE oraz jej państw członkowskich przy wdrażaniu przez nie prawa wspólnotowego; wsparcie to służy pełnemu poszanowaniu praw podstawowych.” Agencja jest prawnym następcą Europejskiego Centrum Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii, które zostało powołane by zbierać i rozpowszechniać w formie publikacji i raportów obiektywne i wiarygodne informacje o przestrzeganiu praw podstawowych w państwach członkowskich UE.
Wesprzyj nas już teraz!
Ostatnie lata działalności Agencji wskazują jednak na dość swobodne traktowanie przez nią podstawowych celów, do realizacji których została powołana. Jak pokazuje analiza Instytutu Ordo Iuris – Agencja angażuje się w promowanie celów społeczno-politycznych środowisk LGBT.
Najważniejsze wydarzeniem w 2014 r. w tym obszarze była konferencja poświęcona zwalczaniu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość genderową (gender identity). Internetowa ankieta, stanowiąca podstawę omawianego na konferencji raportu nie została w żaden sposób zabezpieczona przed możliwością wielokrotnego wypełniania przez te same osoby, co było tylko jednym z wielu zarzutów formułowanych względem metodologicznej rzetelności prezentowanych badań. Stała ona w jaskrawym kontraście z nader staranną metodologią, jaką ta sama Agencja zastosowała do badań nad przemocą wobec kobiet w państwach UE. Kontrast ten wskazuje, że APP dysponuje odpowiednimi zasobami do przeprowadzenia badań o bardzo wysokim poziomie metodologicznym, jednak nie zawsze chce ten potencjał realizować. Warto przypomnieć, że badania nad przemocą względem kobiet wykazały, że jest ona największym problemem w krajach, które forsują ideologiczne podejście do przemocy jako warunkowanej przez gender (gender based violence).
Zastrzeżenia budzi również praktyka formułowania zaleceń wobec państw członkowskich co do działań, jakie powinny zostać podjęte na rzecz członków subkultur ruchu LGBT. W szczególności APP wzywa do zmiany treści programów nauczania o płciowości człowieka poprzez wprowadzenie do nich teorii rodzaju (gender) oraz do popularyzowania ich wśród nauczycieli. Stanowi to ewidentne naruszenie kompetencji państw członkowskich. Agencja wykazuje się w tej mierze dodatkową dezynwolturą weryfikując, w ramach kolejnych raportów, stopień wykonania swoich bezprawnych zaleceń przez państwa członkowskie.
APP sporządza zatem niemiarodajne badania sytuacji subkultur LGBT, w oparciu o które – bez stosownego umocowania prawnego – formułuje zalecenia wobec państw członkowskich, a następnie egzaminuje je z wykonywania tych zaleceń. W ten sposób, prawne gwarancje niezależności Agencji są wykorzystywane do promowania ideologicznych koncepcji ludzkiej płciowości w systemie edukacji.
Analiza wspomnianych zaleceń nie pozostawia wątpliwości, że stanowią one powtórzenie roszczeń politycznych formułowanych przez subkultury LGBT. Agencja propaguje m.in. przyjęcie prawodawstwa dot. „homofobicznej i transfobicznej mowy nienawiści” lub „przestępstw z nienawiści”, które to pojęcia są wyjątkowo mgliste i próżno ich szukać w jakiejkolwiek umowie międzynarodowej. Bywają natomiast stosowane w odniesieniu do osób, które dają wyraz przywiązaniu do naturalnej tożsamości małżeństwa i sposobu pojmowania ludzkiej płciowości. APP promuje także kontrowersyjną horyzontalną dyrektywę antydyskryminacyjną, która w interesie subkultur LGBT ogranicza zasadę swobody umów i narusza wolność gospodarczą. Agencja wzywa także do usunięcia informacji o biologicznej płci ze wszystkich certyfikatów urodzenia, albo powszechnego wprowadzenia innych, nieznanych do tej pory oznaczeń płci.
Źródło: ordoiuris.pl
luk