Senat głosami Platformy Obywatelskiej odrzucił uchwaloną w maju przez Sejm obywatelską ustawę o okręgach sądowych sądów powszechnych. Ustawa ta miała cofnąć zmiany w organizacji sądów rejonowych, dokonane przez Jarosława Gowina.
Przeciw odrzuceniu ustawy głosowała zarówno opozycja, jak i pozostający w koalicji z Platformą PSL. Po raz pierwszy od długiego czasu doszło do sytuacji, w której Senat odrzucił ustawę sejmową.
Wesprzyj nas już teraz!
Decyzję Senatu musi jeszcze zatwierdzić Sejm bezwzględną większością głosów. 10 maja ustawę poparły wszystkie ugrupowania opozycji i PSL. W wypadku ponownego przegłosowania ustawy przez Sejm, trafi ona do podpisu prezydenta. Wprawdzie Bronisław Komorowski krytycznie oceniał zmiany w sądownictwie wprowadzane przez byłego ministra sprawiedliwości, jednak poprawianie tego obywatelskim projektem uważa za psucie systemu prawnego państwa.
W styczniu br. weszło w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości, które spowodowało, że 79 małych sądów rejonowych, w których orzekało do dziewięciu sędziów, stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Od początku rozporządzenie zostało oprotestowane zarówno przez środowiska prawnicze, jak i opozycję parlamentarną.
PSL skierowało w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem, czy taka reorganizacja nie powinna zostać dokonana w wyniku ustawy, a nie rozporządzenia. W marcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że minister, wydając w tej sprawie rozporządzenie, nie naruszył przepisów Konstytucji. We wtorek doszło do spotkania klubu PSL z ministrem sprawiedliwości, rozmowy zakończyły się jednak fiaskiem.
Źródło: Gazeta Prawna
KRaj