13 lipca 2015

Serbski premier musiał uciekać ze Srebrenicy. Został obrzucony butelkami

(Aleksandar Vučić w trakcie spotkania w Pentagonie, fot. By Leon E. Panetta (Flickr: 121207-D-NI589-107) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons)

Serbski premier Aleksandar Vučić wziął udział w uroczystościach upamiętniających masakrę w Srebrenicy z 1995 roku i… został obrzucony butelkami i kamieniami. Został zmuszony do ucieczki.

 

Gdy premier Aleksandar Vučić usiłował dołączyć do innych polityków oddających hołd zabitym w trakcie masakry w Srebrenicy, został zatrzymany przez tłum, obrzucony kamieniami i butelkami. Ochrona premiera zareagowała bez zarzutu kierując go do samochodu, który odjechał w szybkim tempie.

 

Pojawienie się Vucica na obchodach spotkało się z aprobatą Federici Mogherini odpowiedzialnej za politykę zagraniczną Unii Europejskiej. Jak powiedziała, ludobójstwo sprzeciwiało się wizji „ojców założycieli Europy” i ich wnuków, którzy pragnęli Europy bez wojen i zbrodni. Mogherini dodała, że masakra w Srebrenicy jest przykładem tego, jak tragiczne mogą być konsekwencje zwlekania z właściwą reakcją.

 

Bill Clinton stwierdził z kolei, że Srebrenica powinna stać się międzynarodowym pomnikiem pamięci. Amerykański sekretarz stanu – John Kerry – podkreślił konieczność kultywowania pamięci o ofiarach.

 

Masakra w Srebrenicy oceniana bywa jako największe ludobójstwo popełnione od zakończenia II Wojny Światowej. Doszło do niego połowie lipca 1995 r. podczas wojny w Bośni.

 

Źródło: edition.cnn.com

mjend

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie