26 sierpnia 2019

Sesja Rady Biskupów Diecezjalnych. Wśród tematów profanacje i kwestia LGBT+

(fot. episkopat.pl)

Historia i przyszłość polsko-ukraińskich relacji, ochrona dzieci i młodzieży, profanacje obiektów sakralnych, kwestia LGBT+, pielgrzymka duchowieństwa do Dachau oraz 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II – to główne tematy zbliżającego się spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych – poinformował bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Obrady tradycyjnie odbędą się na Jasnej Górze, we wtorek 27 sierpnia, dzień po Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Poprzedzi je spotkanie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

 

„Jednym z ważnych tematów sesji Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze będą zagadnienia związane z historią i przyszłością relacji między Kościołem greckokatolickim na Ukrainie i Kościołem rzymskokatolickim w Polsce. Gościem specjalnym posiedzenia będzie abp Światosław Szewczuk, arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego” – powiedział bp Artur Miziński.

Wesprzyj nas już teraz!

 

 „Kolejna kwestia, którą zajmą się biskupi podczas obrad Rady Biskupów Diecezjalnych to ochrona dzieci i młodzieży. Konferencja Episkopatu Polski pod kierunkiem Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp. Wojciecha Polaka kontynuuje prace w tym zakresie. Dążymy do tego, aby jak najbardziej uwrażliwiać duchownych i wiernych świeckich na te kwestie. Pragniemy, by wspólnoty kościelne były bezpiecznym miejscem dla dzieci i młodzieży, by ich bezpieczeństwo stało się priorytetem dla całego społeczeństwa” – powiedział bp Miziński.

 

Jak zapowiedział sekretarz generalny KEP, jednym z tematów spotkania na Jasnej Górze będą też profanacje i świętokradztwa, jakie miały miejsce ostatnio w naszym kraju oraz kwestie związane ze środowiskiem LGBT+. „To sprawy bardzo bolesne dla katolików. Chcemy również się nad nimi zatrzymać i je omówić” – powiedział bp Miziński.

 

 Kolejnym tematem spotkania biskupów diecezjalnych będą kwestie związane z prasą katolicką. „Polska ma wielkie i piękne tradycje prasy katolickiej, co pokazuje chociażby przykład działalności św. Maksymiliana Marii Kolbe. Chcemy przyjrzeć się obecnej sytuacji prasy katolickiej, by jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby współczesnych odbiorców i wesprzeć jej rozwój” – powiedział bp Miziński.

 

Sekretarz generalny KEP poinformował również, że w kwietniu przyszłego roku, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Dachau planowana jest ogólnopolska pielgrzymka duchowieństwa do tego miejsca. „W Dachau uwięziono około 3 tys. zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich, a blisko 1800 pochodziło z Polski. Prawie 900 zamordowano. Podczas spotkania biskupów diecezjalnych będziemy omawiać sprawy związane z organizacją pielgrzymki” – zapowiedział bp Miziński.

 

Biskupi omówią również inicjatywy związane z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, która przypada 18 maja 2020 roku. „Jan Paweł II jest chlubą dla Polski i Kościoła Powszechnego. Pamiętamy co roku o rocznicach z Nim związanych. Setna rocznica jest wyjątkowa, dlatego są planowane liczne inicjatywy. Chcemy ją pięknie uczcić” – powiedział bp Miziński.

 

Sesję Rady Biskupów Diecezjalnych poprzedzi Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, podczas której są przygotowywane tematy na zebranie plenarne.

 

KAI

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram