27 czerwca 2017

Setki budynków w Izraelu ma łatwopalne elewacje. Londyński pożar przestrogą

(fot.REUTERS/Toby Melville/FORUM)

Setki budynków w całym Izraelu jest potencjalnie narażonych na podobny los jaki spotkał wieżowiec Grenfell Tower w Londynie, którego pożar z 14 czerwca przyniósł śmierć, jak na razie, co najmniej 79 osobom – donosi „Times of Israel”.

 

Brytyjska policja zasugerowała, że pożar wieżowca Grenfell Tower – najgorszy w Wielkiej Brytanii od ponad stu lat – szybko rozprzestrzenił się wskutek materiałów łatwopalnych wykorzystanych do pokrycia elewacji budynku podczas remontu w 2015 roku.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Izraelski Urząd ds. Pożarnictwa i Ratownictwa stwierdził, że w całym Izraelu może być setki takich budynków o podobnej wrażliwości, ale nie ma pojęcia, ile ich jest dokładnie. Nawet jeśli uda się ustalić, które budynki są zagrożone, nie ma żadnych podstaw prawnych, by podjąć działania, zmuszające do zastąpienia łatwopalnych płyt innymi surowcami.

 

Tylko w zeszłym roku, pomimo silnego sprzeciwu ze strony straży pożarnej, rząd izraelski zmienił dość liberalne przepisy budowlane, jeszcze bardziej ułatwiając firmom budowlanym korzystanie z tego samego łatwopalnego materiału, który podejrzewa się, że był głównym czynnikiem szybkiego rozprzestrzenienia się śmiercionośnego pożaru w Londynie.

 

Izraelska gazeta przypomina, że w czerwcu ubiegłego roku w mieszkaniu wielopiętrowego budynku w Ramat Gan wybuchł niewielki pożar, który szybko rozprzestrzenił się na zewnątrz i objął inne kondygnacje. Wówczas to dwadzieścia osiem zespołów straży pożarnej walczyło z płomieniem przez ponad pięć godzin. Południowa część budynku dziesięciokondygnacyjnego spaliła się doszczętnie, a spadający na ulicę gruz zniszczył kilka samochodów. Dziesiątki mieszkańców i pracowników wynajmujących mieszkania we wspólnym budynku uległo zaczadzeniu i byli wydostawani z mieszkań za pomocą drabin oraz dźwigów.

 

Ogień prawdopodobnie nie byłby w stanie rozprzestrzeniać się tak szybko, gdyby nie łatwopalne panele izolacyjne wyścielające elewację budynku. Według pracowników urzędu przeciwpożarowego, były to te same panel, które przyczyniły się do piekła w londyńskim Grenfell Tower. Panele kompozytowe polietylenowe, obecne w obydwu budynkach, zostały powszechnie uznane za źródło szybkiego rozprzestrzeniania się pożaru.

 

Anonimowe źródło z Hajfy izraelskiego dziennika twierdzi, że budynek mieszkalny w mieście, który zapadł się podczas pożaru, które rozprzestrzenił się w Izraelu w listopadzie ubiegłego roku, również wyścielony był podobnymi panelami izolacyjnymi. Departament straży pożarnej podał jednak, że dochodzenie w sprawie przyczyny wybuchu pożaru nie wykazało użycia jakichkolwiek zabronionych materiałów i nie znaleziono pozostałości po polietylenie w tym miejscu.

 

Eksperci wskazują jednak na luki w kontrolach budowlanych, które umożliwiają remont budynków z użyciem tańszych materiałów, narażając mieszkańców na ryzyko pożarów rozprzestrzeniających się z mieszkania na mieszkanie.

 

W czwartek brytyjski rząd poinformował, że około 600 budynków w Wielkiej Brytanii może być wyposażonych w łatwopalne zewnętrzne panele. W niedzielę urzędnicy stwierdzili, że 60 budynków w 25 obszarach uznano za niebezpieczne i że wszystkie dotychczas sprawdzone konstrukcje nie przeszły testów bezpieczeństwa.

 

Obudowa Grenfell Tower składa się z aluminiowych płyt kompozytowych wypełnionych polietylenem. Tego typu materiał stosowany był w setkach paneli Reynobond, które ułożono na zewnątrz londyńskiego wieżowca w 2015 roku.  Wykonane przez firmę o tej samej nazwie panele Reynobond są wytwarzane w trzech rodzajach. Jeden z nich zawiera łatwopalny rdzeń z polietylenu, a dwa pozostałe zawierają rdzenie wypełnione ognioodpornymi materiałami.

 

Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, przepisy budowlane w Izraelu zabraniają używania płyt polietylenowych (Reynobond PE) w sytuacji wznoszenia nowych budynków. „Luki” prawne zezwalają jednak w niektórych przypadkach, zwłaszcza podczas remontu na stosowanie – ze względu na konieczność redukcji kosztów – zabronionych materiałów.

 

Dziennikarze „Times of Israel” podają, że proste wyszukiwanie w internecie pokazuje, że panele Reynobond zostały wykorzystane w projektach na terenie całego Izraela, w tym w dużych projektach mieszkaniowych i firmowych w Hajfie, Rehovot, Tel Awiwie, Herzlija i Petah Tikva. Firma jednak odmówiła odpowiedzi na pytania gazety odnośnie tego, jakie typu panele zostały użyte w tych placówkach.

 

Przedstawiciele firmy Reynobond zarówno z biura międzynarodowego, jak i dystrybutora z Izraela również odmówili komentarza, jaki rodzaj materiałów dostarcza firma kontraktorom w Izraelu oraz, czy w ogóle kiedykolwiek importowano kontrowersyjne panele Reynobond PE.

 

Również informacji na ten temat odmówiła agencja izraelska odpowiedzialna za testowanie i certyfikację wszystkich produktów używanych w izraelskich projektach budowlanych. Stwierdzono, że tego typu informacje nie są informacjami publicznymi.

 

Haim Tamam, szef Izraelskiej Izby ds. Bezpieczeństwa Przeciwpożarowego i Inspekcji Ratowniczej twierdzi, że niemożliwe jest oszacowanie, ile budynków w Izraelu mogło zostać wyremontowanych przy użyciu niebezpiecznego i niezatwierdzonego materiału. Przekonuje, że istnieją surowe przepisy dotyczące stosowania łatwopalnych materiałów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz każdej konstrukcji. – Im wyższy budynek, tym przepisy są bardziej rygorystyczne – tłumaczył. Bez zgody ze strony departamentu przeciwpożarowego, w tym potwierdzenia, że wszystkie materiały budowlane są zatwierdzone, kontrahenci nie mogą uzyskać pozwolenia na rozpoczęcie budowy. Jednak w sytuacji, gdy budynek został już wybudowany, kontrola jest znacznie ograniczona i urzędnicy nie maja już takiego wglądu do dokumentacji podczas renowacji. To, czy budynek po remoncie nadal spełnia wszystkie normy, można sprawdzić jednie na wniosek konkretnej gminy.

 

Jak twierdzi Tamam, zdarzały się przypadki, w których gminy nie zaakceptowały zaleceń urzędu przeciwpożarowego i przebudowy oraz remonty odbyły się bez zapewnienia odpowiedniej ochrony.

 

O zastosowaniu nieodpowiednich materiałów, straż pożarna dowiaduje się dopiero po wybuchu pożaru np. jednym z takich przypadków był pożar w Ramat Gan. – Nie wiedzieliśmy wcześniej o tym, ale szybko stało się jasne, że mamy do czynienia z tymi panelami – tłumaczył Tamam.

 

Nawet gdyby straż pożarna odkryła budynek, w którym wykorzystano niebezpieczne panele, nic nie może zrobić, aby te panele zostały usunięte. – Kto zmusi wykonawców, aby je usunęli? Kto za to zapłaci? Kto wykona pracę? Na te pytania między innymi nie ma jasnych odpowiedzi w obowiązujących przepisach – ubolewał Tamam.

 

W 2016 r. ministerstwo finansów Izraela wprowadziło zmiany w przepisach dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego, usuwając wszelkie wymagania dotyczące nadzoru remontów przez oddziały straży pożarnej.

 

Przedstawiciel Urzędu ds. Budownictwa i Planowania Finansów, które nadzorowało zmiany, powiedziało, że zostały one ustanowione, by „ułatwić procesy renowacji i usunąć biurokratyczne przeszkody.” Zmiany zostały podpisane przez ministra Moshe Kahlona.

 

Notabene płyty Reynobond PE są powszechnie reklamowane w Polsce przez firmy pośredniczące w sprzedaży jako „ekskluzywny produkt”. Poleca się ich stosowanie w „elewacjach budynków użyteczności publicznej (hotele, banki, szkoły itp.), budynków komercyjnych (biurowce, centra handlowe), budynków mieszkalnych, także tych o wysokości powyżej 25 m (w przypadku materiału z rdzeniem modyfikowanym lub niepalnym)”.

 

Źródło: timesofisrael.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram