1 maja 2024

Sikorski: dzięki członkostwu Polski w UE poczułem się jak w domu. Nie będziemy jej porównywać do ZSRS

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Po akcesji Polski do UE poczułem się jak w domu – przyznał we wtorek na antenie TVP World szef MSZ Radosław Sikorski.

Sikorski niemal rozpływał się opowiadając o rzeczywistych, urojonych i propagandowych korzyściach dla Polski po wstąpieniu przez nasz kraj 20 lat temu do UE. Jego zdaniem najważniejsze było „dołączenie Polski do europejskiej wspólnej przestrzeni”, czyli możliwość swobodniejszego podróżowania po krajach należących do UE oraz ułatwienia w podejmowaniu pracy i nauki za granicą.

W 2004 roku znaleźliśmy się tam, gdzie chciały się znaleźć całe pokolenia Polaków, czyli na bezpiecznym i coraz lepiej prosperującym Zachodzie – przypomniał Sikorski. Złośliwie można dodać, że świadczy o tym liczba Polaków, którzy wyjechali na Zachód (przede wszystkim do Wielkiej Brytanii, która dzisiaj nie jest już w UE) „za chlebem”.

Wesprzyj nas już teraz!

Szef MSZ zapowiedział, że Polska pod rządami koalicji 13 grudnia „nie będzie kierować się eurofobicznymi teoriami spiskowymi, nie będziemy atakować UE czy (…) porównywać jej do Związku Sowieckiego”. – Dołączyliśmy do Unii po wielu latach negocjacji, a (bilans) członkostwa (w tej organizacji) jest dla Polski bardzo pozytywny. Chcemy w pełni wykorzystać fakt, że znajdujemy się wśród pięciu największych, najważniejszych państw UE. Zamierzamy wpływać na kurs obierany przez całą Wspólnotę poprzez nadawanie jej takiego, który maksymalizuje nasze korzyści – zadeklarował przedstawiciel polskiego rządu.

Minister potwierdził, że realizacja tak nakreślonej polityki oznacza m.in. pogłębienie współpracy z czołowymi państwami UE – Niemcami i Francją.

Na koniec Sikorski poinformował, że popiera rozwijanie europejskich zdolności odstraszania, czyli tzw. armii UE.

Jestem zwolennikiem (utworzenia) unijnej ciężkiej brygady, co umożliwiłoby UE natychmiastową reakcję – tak, żeby nie trzeba było prosić USA o (udostępnienie) ich zasobów w przypadku każdej sytuacji nadzwyczajnej w naszym sąsiedztwie. Wydarzenia na Bałkanach czy w Afryce Północnej to przykłady sytuacji, w których Europa nie powinna zwracać się do Stanów Zjednoczonych – stwierdził.

 

Źródło: PAP / Oprac. TG

pap logo

 

WYCHODZIMY CZY ZOSTAJEMY? Debata o UE! JAKI, BOSAK, OLEJNICZAK, WARZECHA, KARPIEL

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 351 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram