Stany Zjednoczone zobowiązały się do pokrycia roszczeń swoich obywateli oraz do tego, by nie podnosić tematu restytucji w stosunkach z Polską. Sytuację prawną wokół roszczeń żydowskich przypomniał właśnie szef MSZ Radosław Sikorski.
W maju tego roku polski Sejm głosował nad obywatelskim projektem ustawy STOP 447 dotyczącym żydowskich roszczeń wobec naszego kraju. Projekt został odrzucony z powodu decyzji Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Projekt trafił więc do kosza, choć za dalszym jego procedowaniem opowiadały się zarówno PiS, jak i Konfederacja oraz koło poselskie Kukiz’15.
Sprawa jest tymczasem poważna, bo chodzi o amerykańską ustawę 477, czyli Justice for Uncompensated Survivors Today/JUST Act, którą w 2018 roku podpisał ówczesny prezydent USA Donald Trump. Ustawa daje dyplomacji amerykańskiej podstawy do wspierania organizacji żydowskich w ich roszczeniach względem mienia bezspadkowego na całym świecie.
Wesprzyj nas już teraz!
Teraz głos na ten temat zabrał szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski. 16 lipca na portalu X.com opublikował zdjęcia zapisów układu pomiędzy PRL a USA z 16 lipca 1960 roku. Z układu wynika, że w zamian za 40 mln dolarów od Polski Amerykanie zobowiązali się z własnej kieszeni pokrywać roszczenia swoich obywateli oraz do tego, że nie będą podnosić tematu restytucji w stosunkach dwustronnych.
Sytuacja prawna jest zatem dość jasna; problem w tym, że stosunki międzynarodowe opierają się o prawo tylko wtedy, kiedy jest to wygodne dla strony silniejszej. Dlatego z żydowskimi roszczeniami trzeba walczyć pomimo układu z 1960 roku – i dlatego tak bardzo szkoda, że Sejm po prostu odrzucił projekt STOP 447.
Źródła: dorzeczy.pl, x.com
Pach