6 sierpnia 2021

Skandal! Deutsche Welle pisze o „polskich gettach”, przeprasza… i pozostawia kłamliwy wpis „dla przejrzystości”

(Źródło: Twitter)

Skandaliczne praktyki „Deutsche Welle”. Na twitterowym profilu gazety pojawił się wpis o „polskich gettach”. Jego autorzy zamiast sprostować, przeprosić i skasować tweet, pozostawili w przestrzeni publicznej kłamstwo powołując się na „przejrzystość” debaty toczącej się po wpisie.

Sprawa dotyczy wpisu na twitterowym koncie „Deutsche Welle”. Umieszczony tam został wpis reklamujący wywiad na temat żydowskiego kobiecego ruchu oporu w czasie II wojny światowej, w którym użyto fałszującego historię zwrotu „polskie getta”. „Sabotaż, broń palna, dynamit: słowa rzadko kojarzone z żydowskimi kobietami mieszkającymi w polskich gettach podczas Holokaustu” – napisano.

Wpis spotkał się z falą krytyki, ale sposób w jaki DW „naprawiła” błąd tylko dolał oliwy do ognia. Otóż redakcja pod skandalicznym wpisem jedynie dodała w dyskusji informację, że popełniono we wpisie błąd dotyczący sformułowania „polskie getta”, ale w materiale prasowym użyto prawidłowego terminu. „Przepraszamy za błąd. Ze względu na przejrzystość chcielibyśmy pozostawić (pierwotny) tweet” – dodano.

Wesprzyj nas już teraz!

Oburzone takim postępowaniem Muzeum Auschwitz-Birkenau podkreśliło, że w owej „trosce o przejrzystość” przeprosiny powinny być opublikowane w formie cytowania tweetu, nie zaś w formie odpowiedzi do niego. Taka formuła bowiem „ogranicza widoczność poprawnej wersji i pozwala, aby nieprecyzyjna fraza zyskała więcej wyświetleń”. Praktyka bowiem podpowiada, że większość użytkowników nie zaglądnie do wpisów znajdujących się pod tweedem z fejkiem.

Na skandaliczny wpis DW zareagował też polski konsulat w Monachium. „Szkoda, że sponsorowany przez państwo nadawca rozpowszechnia tak straszne fake newsy” – napisał na TT. Krytycznie do wpisu gazety odniósł się też polski ambasador w Izraelu. „Polskie getta”? Powinniście nie tylko usunąć ten tweet, ale także przeprosić. To jest ewidentny przypadek zaprzeczania Holokaustowi” – napisał.

 

Użytkownicy Twittera nie pozostawili suchej nitki na DW, przypominając Niemcom ich zbrodnie z okresu II wojny światowej, cytując m.in. wspomnienia więźniów niemieckich obozów zagłady, wspominając akcję German Deth Campms, czy publikując materiały IPN na ten temat.

 

Źródło: wpolityce.pl, Twitter

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram