W parafii w diecezji Lexington w stanie Kentucky w USA propagowane są zorganizowane ceremonie błogosławienia par LGBT. Od dawna działa tam centrum duszpasterskie LGBT, a jego kierownik otrzymywał osobiste pochwały Franciszka.
Na stronie internetowej parafii św. Pawła w centrum Lexginton podano informację, zgodnie z którą pary jednopłciowe pragnące otrzymać błogosławieństwo powinny skontaktować się z proboszczem, ks. Richardem Watsonem. Załączono też link do tekstu deklaracji Fiducia supplicans z grudnia 2023 roku, która wprowadza w Kościele błogosławieństwa dla par homoseksualnych.
Zgodnie z deklaracją Fiducia supplicans jest możliwe błogosławienie par gejowskich i lesbijskich, ale jedynie wówczas, gdy błogosławieństwo jest spontaniczne. Innymi słowy, nie można go planować: chodzi o sytuację, w której homoseksualiści nagle podchodzą do księdza i proszą go o pobłogosławienie.
Wesprzyj nas już teraz!
Wokół Fiducia supplicans panuje ogromny chaos. Bardzo wielu biskupów na świecie uznało, że błogosławienie par LGBT jest sprzeczne z Tradycją Kościoła i stanowi skandal. W efekcie Franciszek zaczął wycofywać się z postanowień Fiducia supplicans. Papież mówi teraz, że chodzi o błogosławienie wyłącznie poszczególnych osób żyjących w związku. Jednak sama Fiducia supplicans nie mówi o poszczególnych osobach, ale o parze. Kardynał Fernández stwierdził ostatnio, że chodzi wprawdzie o parę, ale nie o parę jako taką. Co miałoby to znaczyć, trudno dokładnie zrozumieć. Teoretycznie można argumentować, że chodzi o parę w sensie jedności czasu i miejsca, ale w praktyce taka interpretacja jest nielogiczna i abstrakcyjna. Wszyscy rozumieją Fiducia supplicans jako zgodę na błogosławienie par żyjących w związku jednopłciowym – i tyle.
Najwyraźniej tak też rozumie rzecz proboszcz parafii św. Pawła w Lexington – i zaprasza homoseksualistów do zgłaszania się po błogosławieństwo.
Diecezja Lexington była pytana dziennikarzy o swój stosunek do inicjatywy parafii św. Pawła, ale komentarza odmówiono.
W parafii promowano związki LGBT już wcześniej. 1 stycznia na facebooku władze parafii zamieściły wpis, w którym ogłosiły „historyczne wydarzenie”. Dwie kobiety poprosiły proboszcza o błogosławieństwo, a ten go udzielił. Parafia podkreśliła, że kobiety żyją w związku cywilnym od 22 lat. Ich pobłogosławienie miało ewidentny wydźwięk umocnienia ich na drodze homoseksualnego «stadła».
W parafii działa duszpasterstwo LGBT. Kieruje nim niejaki Stan Zerkowski. W ubiegłym roku do Zerkowskiego list napisał osobiście papież Franciszek, dziękując mu za zaangażowanie na rzecz homoseksualistów. – Dziękuję ci za tę posługę. Modlę się za ciebie i proszę, byś modlił się za mnie – napisał papież.
Ta sama parafia w przeszłości pokazała też na swojej stronie internetowej Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus owiniętych w tęczową flagę. Zamieszczono obok specjalną modlitwę, zatytułowaną – uwaga – „Modlitwa do Naszej Matki od Dumy” (Prayer to our Mother of Pride). Wyraz „pride” można tłumaczyć również jako „pycha”.
Ordynariuszem Lexington jest bp John Stowe. Ostatnio zrobiło się o nim głośno, bo wydał zgodę transseksualiście na posługę w roli diecezjalnego pustelnika.
Źródła: catholicnewsagency.com, PCh24.pl
Pach