Klerycy przygotowujący się do posługi w archidiecezji dublińskiej będą formowani w Rzymie. Taką decyzję podjął arcybiskup Diarmuid Martin w związku z oskarżeniami dotyczącymi „kultury homoseksualnej” w głównym irlandzkim seminarium – Kolegium św. Patryka w Maynooth.
– Z obydwu stron padają oskarżenia. Z jednej, że w istnieje tam homoseksualna, gejowska kultura, i że studenci korzystają z aplikacji znanej jako Grindr – stwierdził hierarcha w rozmowie z radiem RTE. Grindr, korzystając z geolokalizacji, umożliwia homoseksualistom odbywanie spotkań – jak kilka lat temu tłumaczył jej właściciel, „nie chodzi o wymianę przepisów kulinarnych”.
Wesprzyj nas już teraz!
Arcybiskup Dublina podkreślał, że korzystanie z takiego serwisu jest czymś głęboko niewłaściwym w przypadku mężczyzn przygotowujących się do celibatu i kapłaństwa. Diarmuid Martin uzasadnił swoją decyzję o przeniesieniu kleryków wskazując na doniesienia publikowane w Internecie. – Problem z anonimowymi skargami polega na tym, że trudno na ich podstawie przeprowadzić właściwe śledztwo. Kultura anonimowych donosów jest czymś toksycznym. Póki sprawa nie zostanie wyjaśniona, będę szczęśliwszy posyłając moich kleryków gdzie indziej – tłumaczył hierarcha. Trzech alumnów rozpocznie nowy rok akademicki w Rzymie, reszta rozpoczęła okres „rozeznania”.
Byli wychowankowie mówią o panującej w murach uczelni kulturze strachu i podejrzeń, przypadkach molestowania seksualnego ze strony kadry, jak i o istnieniu „partykularnych” relacji między samymi alumnami. Mężczyźni, którzy nie zamierzali akceptować takiego stanu rzeczy, mieli być usuwani „dyscyplinarnie” i prawnie zmuszani do milczenia. W zeszłym roku z Kolegium wydaleni zostali alumni, którzy chcieli… przyjmować postawę klęczącą w trakcie konsekracji
– Jeden z seminarzystów mówił mi, że muszą podpisywać umowę o zachowaniu poufności, zabraniającą im wyjawienia jakichkolwiek faktów dotyczących aktywności w seminarium, mówienia o tym, to tam usłyszeli bądź zobaczyli – ujawniła dziennikarka Sarah McDonald. Alumni mają obowiązkowo podpisywać taki dokument w ciągu pierwszych tygodni pobytu w murach kolegium. Anthony Murphy z „The Catholic Voice” komentując sprawę stwierdził, że seminarium w Maynooth bliżej do „skrzyżowania gułagu z domem wariatów i agencją towarzyską” niż instytucji mającej formować kandydatów do kapłaństwa.
Dziennikarze „Irish Times” zwrócili się do irlandzkich biskupów z pytaniem, czy dalej będą posyłać swoich alumnów do Maynooth. 14 z nich udzieliło odpowiedzi twierdzącej, kilku z nich zaznaczyło jednak, że część alumnów będzie kontynuować studia w Rzymie. W Papieskim Kolegium Irlandzkim formowani będą wszyscy alumni z diecezji Waterford i Lismore, taką decyzję podjął biskup Alphonsus Cullinan. Biskupi kierujący sześcioma diecezji nie udzielili w tej sprawie żadnej odpowiedzi.
Silnego poparcia kadrze seminarium udzielił arcybiskup Eamon Martin. – Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Kolegium św. Patryka za formację duchową, ludzką, duszpasterską i akademicką – podkreślał. Wyrazy poparcia dla Maynooth przedstawiło także Stowarzyszenie Katolickich Księży – organizacja progresywnego duchowieństwa, krytycznie oceniana przez Watykan.
Źródło: „Irish Times”, .kfmradio.com, CruxNow.com,
mat