Sąd apelacyjny w miejscowości Aix-en-Provence na południu Francji przyznał prawo adopcji dziecka poczętego metodą in vitro dwóm żyjącym ze sobą lesbijkom. Organ sprawiedliwości uznał publicznie, iż dziecko było „owocem projektu rodzicielskiego”.
Sędziowie, którzy przyznali dwóm lesbijkom z Aix-en-Provence prawo do adopcji dziecka poczętego metodą in vitro, orzekli, iż było ono „owocem projektu rodzicielskiego między matką i jej towarzyszką”. Wspomniana towarzyszka stała się „żoną” biologicznej matki dziecka w myśl przyjętego prawa legalizującego homozwiązki.
Wesprzyj nas już teraz!
Zdaniem sądu dziecko otrzymuje opiekę i uczucie dwóch kobiet oraz ich rodzin. Traktowane jest oficjalnie jako dziecko tego związku. Chłopiec urodził się w czerwcu 2012 r. przy pomocy in vitro przeprowadzonego w Hiszpanii. Towarzyszka matki biologicznej chciała go adoptować, ale sąd pierwszej instancji nie wyraził na to zgody, stwierdzając, iż prokreacja ta była naruszeniem prawa francuskiego.
Kobieta wniosła apelację, ale sąd ponownie uznał, że adopcja jest niezgodna z prawem, ponieważ anonimowego in vitro dokonano w Hiszpanii, pozbawiając dziecko ojca. Praktyka ta była też sprzeczna z francuską ustawą dopuszczającą in vitro tylko dla związków i par heteroseksualnych.
Przy ponownej apelacji sąd stwierdził jednak coś wręcz przeciwnego – że adopcja jest zgodna z prawem. Powołał się przy tym na dyrektywę europejską z 2011 r., która „wprowadza zasadę wolnego przemieszczania się mieszkańców Unii Europejskiej za granicę w celach leczniczych”.
Decyzja sądu w Aix-en-Provence idzie odwołuje się również opinii wydanej we wrześniu 2014 r. przez Sąd Kasacyjny, reprezentujący najwyższą instancję francuskiego wymiaru sprawiedliwości. Dokonując wyjaśnień w sprawie prawa Taubiry, sąd ten orzekł, iż uciekanie się do korzystania z metody sztucznego zapłodnienia za granicą nie jest przeszkodą w adopcji dzieci przez związek dwóch kobiet.
FLC