Kolumbijski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że krajowe prawo cywilne dotyczące małżeństwa ma zastosowanie także do związków homoseksualnych. Sędziowie głosami sześciu „za” i trzech „przeciw” postanowili, że urzędy stanu cywilnego w całym kraju muszą wydawać akty zawarcia małżeństwa nie tylko parom heteroseksualnym, ale także parom tej samej płci.
Orzeczenie jest sprzeczne z konstytucją, która w artykule 42. definiuje małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety.
Wesprzyj nas już teraz!
Trybunał Konstytucyjny już w 2011 r. domagał się od sędziów zatwierdzenia homoseksualnych związków cywilnych jako prawa konstytucyjnego. Parlament odmówił uznania orzeczenia. W 2013 roku sąd wydał nowy wyrok, formalizując postępowanie pomimo braku działania kongresu. Notariusze i sędziowie nie zaakceptowali go.
Obecny wyrok trybunału stanowi, że istniejąca instytucja „małżeństwa” ma zastosowanie do par homoseksualnych, jak i heteroseksualnych, ponieważ „każdy człowiek jest wolny i ma autonomię w podejmowaniu decyzji, aby stworzyć rodzinę zgodnie ze swoją orientacją seksualną.” Trybunał orzekł także, że „każdy ma prawo do równego traktowania i ochrony na mocy konstytucji oraz prawa.”
Sędziowie na czele z prezes Marią Victorią Calle stwierdzili, iż orzeczenie nie narusza aktualnego porządku konstytucyjnego, jeśli chodzi o zawarcie małżeństwa przez pary tej samej płci.
W 2015 r. ten sam trybunał wydał wyrok, zezwalając homoseksualistom na adopcję dzieci, co wywołało masowe protesty Kolumbijczyków.
Jeśli orzeczenie będzie realizowane, Kolumbia dołączy do kilku innych latynoamerykańskich państw, które uznają tzw. homomałżeństwa. W tej chwili ślubów sodomitom udziela się w Argentynie, Brazylii i Urugwaju. Sąd Najwyższy w Meksyku chce wymusić egzekwowanie podobnego prawa w całym Meksyku.
Źródło: lifesitenews.com
AS