Spowiedź przynosi rzecz najcenniejszą – przywraca duszy nadprzyrodzone życie przez pojednanie z żywym Bogiem. To sakrament „trudny”, bo głęboko osobisty i wymagający, w którym w sposób szczególny doświadcza się słów Chrystusa „Ja przyszedłem po to, aby [owce] miały życie i miały je w obfitości” (J 1:10), „Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20).
Nawrócenie (a ma ono miejsce wielokrotnie) jest obowiązkiem. „Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich” (Ef 6,12). Każdy doświadcza trudności, wątpliwości, obaw bądź zniechęcenia. To nie one są przeszkodą w życiu wiary tylko przyjmowana wobec nic postawa. Pytania pojawiające się względem sakramentu nawrócenia domagają się właściwej odpowiedzi. Pomocą może być krótka książeczka pt. „Rachunek sumienia i spowiedź”.
Wesprzyj nas już teraz!
„Rachunek sumienia i spowiedź” zawiera wypowiedzi bł. Jana Pawła II poświęcone przygotowaniu do tego sakramentu, jego znaczeniu, miejscu w posłudze Kościoła, jak i trudnościom, jakie się z nim wiążą. Jest to zestawienie zawierające wypowiedzi zaprezentowane w trakcie homilii, audiencji generalnych i w dokumentach magisterium. „(…) człowiek współczesny, im bardziej zatraca świadomość grzechu, tym mniej poszukuje Bożego przebaczenia: to właśnie jest źródłem wielu problemów i trudności naszych czasów” – czytamy.
Miłość Boga i bliźniego, jasność sumienia, wymagania stawiane przez chrześcijańską moralność, pomoc, jaką każdemu penitentowi udziela Kościół wojujący, cierpiący i triumfujący – to tylko niektóre z poruszanych kwestii. Zestawione nauczanie w sposób szczególny akcentuje sam rachunek sumienia. A jest on rozważany w świetle cnót, do których praktykowania zostaliśmy powołani.
Lektura papieskiego nauczania może być tak potrzebną wszystkim pomocą w trakcie wewnętrznych wysiłków, zwłaszcza tych wielkopostnych.
Jan Paweł II, „Rachunek sumienia i spowiedź”, Wydawnictwo M Kraków 2013, ss. 90.
Michał Bieleński