6 lutego 2022

Skarga zostaje! Msza Święta i Różaniec w intencji beatyfikacji ks. Piotra Skargi [ZOBACZ RELACJĘ WIDEO]

Krakowianie i nie tylko, zgromadzeni w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie, modlili się w intencji beatyfikacji ks. Piotra Skargi. „Ufajmy, że on sam da nam znak z nieba, abyśmy mogli cieszyć się jego beatyfikacją i kanonizacją” – mówił podczas kazania ks. prof. Jan Machniak. Intencją Mszy Świętej i Różańca była również sprawa pomnika Kaznodziei Narodu na placu św. Marii Magdaleny, który władze miejskie chcą stamtąd usunąć.

W niedzielę 6 lutego w krakowskim kościele św. Piotra i Pawła odbyła się Msza Święta w intencji beatyfikacji pochowanego tam ks. Piotra Skargi. – Przeżywamy tę modlitwę w szczególnym kontekście. Gdyż na placu Marii Magdaleny, gdzie niegdyś stał kościół, rozebrany przez Austriaków, stanął przed laty pomnik ks. Piotra Skargi, który jest wielkim znakiem obecności ks. Piotra Skargi, jego umiłowania ojczyzny, Boga i Kościoła – podkreślił ks. prof. Jan Machniak, komentując decyzję władz miejskich o usunięciu pomnika z placu św. Marii Magdaleny.

Podczas kazania proboszcz parafii Wszystkich Świętych, do której należy kościół, przypomniał najważniejsze rysy biografii Kaznodziei Narodu, którego – nawiązując do niedzielnej Ewangelii – Pan powołał w grono swoich głosicieli podobnie jak niegdyś Apostołów, którym polecił łowienie dusz ludzkich. Ks. Skarga pełnił tę misję niestrudzenie, „mając oczy i uszy otwarte, podróżując po całej Rzeczypospolitej” i zakładając kolejne jezuickie kolegia, a potem Bractwo Miłosierdzia i Bank Pobożny, a by pomagać osobom ubogim i zagrożonym przez lichwę. – Wspominamy ks. Piotra Skargę jako wspaniałego bohatera, który nie tylko budował kolegia jezuickie, nie tylko szerzył naukę, ale widział ludzi ubogich, słabych, którym służył – mówił ks. prof. Machniak.

Wesprzyj nas już teraz!

Ksiądz proboszcz odniósł się także do losów doczesnych szczątków ks. Piotra Skargi. – W ciągu wieków rządzili się tu różni ludzie, ale chyba największe spustoszenie zrobili Austriacy”, którzy wyrzucili jeuzickie trumny, ale ks. Piotr Skarga przetrwał – kontynuował. „W XIX wieku po raz pierwszy otworzono trumnę ks. Skargi i wtedy powstała czarna legenda” – tłumaczył ks. prof. Jan Machniak. Autor homilii przypomniał, że trumna ks. Skargi była wielokrotnie przenoszona, stąd przemieszczenie fragmentów jego szczątków, natomiast teoria jakoby miał się on obudzić w grobie i w przerażeniu gryźć własne palce nie znajduje odzwierciedlenia w żadnych naukowych ustaleniach.

Ks. prof. Machniak nawiązał wreszcie do obecnej sytuacji, w której władze miasta Krakowa chcą usunąć pomnik ks. Piotra Skargi z placu św. Marii Magdaleny naprzeciwko kościoła św. Piotra i Pawła. – To jest taki dziwny krakowski paradoks. Bo na tym placu stał kościół, ale ktoś wymyślił, że w czasach pogańskich stała świątynia i umieszczono niegodny pomnik. I tego pomnika nie można ruszyć. Ale musimy stanąć wobec tej rzeczywistości, wobec której zostaliśmy postawieni. Ufamy, że władze miejskie przyjmą te prośby i petycje składane przez osoby, które rozumieją, kim był ks. Piotr Skarga dla Polski – mówił.

Po Mszy Świętej odbył się Różaniec pod pomnikiem ks. Piotra Skargi, który zgromadził ponad sto osób połączonych w intencji obrony symbolicznej obecności Kaznodziei Narodu w tym miejscu. W modlitwie różańcowej wziął udział proboszcz parafii Wszystkich Świętych. Organizatorami Mszy Świętej i Różańca byli Społeczny Komitet Obrony Pomnika ks. Piotra Skargi i Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia – tylko w PCh24 TV!

WAŻNE! Kraków W OBRONIE KS. SKARGI! Nie ma zgody na antykatolicką CANCEL CULTURE!

Źródło: PCh24.pl

FO 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram