27 września 2021

Przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi w rocznicę śmierci patrona organizacji oddali Mu hołd składając kwiaty przed pomnikiem na Placu Marii Magdaleny w Krakowie. Modlili się również przy grobie Sługi Bożego w pobliskim kościele pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła.

 

Organizację od początku powstania starającą się nawiązywać do katolickich ideałów swego Patrona reprezentowali wiceprezesi: Sławomir Skiba i Arkadiusz Stelmach. W poniedziałek 27 września, a więc w 409. rocznicę narodzin dla Nieba księdza Piotra Skargi złożyli kwiaty pod pomnikiem, który od dwóch dekad przypomina krakowianom i turystom o tej niezwykłej postaci.

Wesprzyj nas już teraz!

Patron SKCh wstąpił do zgromadzenia jezuickiego w czasach gdy stało ono murem za integralnym katolicyzmem zmagając się z szalejącą w chrześcijańskim świecie herezją reformacji. Piętnował też wady narodowe, proroczo przepowiadając upadek Rzeczypospolitej jeszcze w czasach jej wielkiego rozkwitu i potęgi. Sługa Boży nie dopasowywał nauczania do ducha współczesności, lecz tym gorliwiej wzywał do nawrócenia, im bardziej katolicy skłaniali się ku protestanckim nowinkom, gnuśności i bezbożności. Zaangażowanie polityczne łączył z działalnością na rzecz potrzebujących. Stworzył liczne dzieła miłosierdzia.

Pochodził z Mazowsza. Urodził się 2 lutego 1536 roku w rodzinie pochodzenia szlacheckiego. Studiował na Wydziale Filozoficznym Akademii Krakowskiej. Był rektorem warszawskiego gimnazjum przy kościele św. Jana, wychowawcą syna kasztelana krakowskiego – Andrzeja Tęczyńskiego, diakonem-kaznodzieją w diecezji lwowskiej. W Rzymie wstąpił do zakonu jezuitów, jeszcze wówczas nieobecnych w Polsce w formie zorganizowanej. Wspierany przez króla Stefana Batorego z zapałem zwalczał protestancką herezję. W Wilnie mianowany został rektorem tamtejszej akademii. Trafił w końcu do Krakowa, gdzie został przełożonym w kościele św. Barbary, zaś od roku 1588 – przez niemal ćwierć wieku kaznodzieją króla Zygmunta III. Płomiennymi kazaniami przyczyniał się do nawrócenia wielu słuchaczy. Pielęgnował osobistą ascezę, nakłaniał wiernych do częstej spowiedzi i przyjmowania Komunii Świętej. Wiele uwagi poświęcał dobru ojczyzny. Przestrzegał przed letniością i lekceważeniem dobra państwa. W niezwykle wymagających Kazaniach sejmowych surowo wskazywał na narodowe wady, przepowiadając upadek Rzeczypospolitej, kwitnącej wówczas nietrwałą potęgą.

Ksiądz Piotr Skarga po 76 latach życia zmarł w opinii świętości 27 września 1612 roku w Krakowie. Spoczywa w tamtejszym kościele pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej, na trakcie królewskim między Wawelem a Rynkiem Głównym. Od 12 czerwca 2013 roku trwa jego proces beatyfikacyjny.

 

Źródła: własne PCh24.pl, diecezja.pl. Fot. PCh24.pl.

RoM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram