20 grudnia 2022

Skrajna prawica, neonazizm i biała supremacja. Według szefa ONZ są to największe zagrożenie terrorystyczne

(Fot. MOHAMED ABD EL GHANY / Reuters / Forum)

Dziś największe zagrożenie terroryzmem na Zachodzie nie pochodzi od faktycznych terrorystów, ale od „skrajnej prawicy, neonazizmu i białej supremacji” – uważa Sekretarz Generalny ONZ António Guterres.

19 grudnia br. szef ONZ spotkał się z dziennikarzami na ostatnim w tym roku briefingu prasowym. Najpierw wygłosił swoje stanowisko w kilku najpilniejszych sprawach, które go zajmują, a następnie odpowiadał na pytania dziennikarzy akredytowanych przy ONZ w Nowym Jorku.

Guterres dopytywany o swoje stanowisko w sprawie ostatniej domniemanej próby zamachu stanu w Niemczech, odparł: Tak więc, w odniesieniu do pierwszego pytania, wykazano, że największe zagrożenie terroryzmem dzisiaj w krajach zachodnich pochodzi ze strony skrajnej prawicy, neonazizmu i białej supremacji. I myślę, że musimy bardzo jasno i stanowczo potępiać wszelkie formy neonazizmu i białej supremacji, wszelkie formy antysemityzmu, nienawiści wobec muzułmanów, które mnożą się w społeczeństwach zachodnich, a także w innych częściach świata. Jest to oczywiście zagrożenie i musimy walczyć z nim z ogromną determinacją. A to, co stało się w Niemczech, to tylko jeden z przykładów tego zagrożenia dla… mianowicie demokratycznych społeczeństw na całym świecie.

Wesprzyj nas już teraz!

Uznał ponadto, że właściciele platform społecznościowych muszą zarządzać forami w taki sposób, aby uniemożliwić dostęp do nich „skrajnej prawicy”, „neonzaistom” i „ekstremistom”. Na platformach „spoczywa szczególna odpowiedzialność za zachowanie wolności prasy, a jednocześnie za unikanie mowy nienawiści i form ekstremizmu”. – Byłbym szczególnie zszokowany, gdybyśmy zobaczyli, jak wolność prasy jest zagrożona, dziennikarze nie mogą wykonywać swojej pracy, a jednocześnie mnoży się mowa nienawiści. A więc oczywiście radzę każdemu, kto jest właścicielem jakiejkolwiek platformy, aby szanował wolność wypowiedzi, zwłaszcza dziennikarzy i aby mowa nienawiści, neonazizm, biała supremacja i inne formy ekstremizmu nie znalazły poparcia na tych platformach społecznościowych – tłumaczył.

Sekretarz Generalny ONZ podsumował, że rok 2022 był burzliwy i świat został poddany wielu próbom, testom, nawet trudnym do wyobrażenia.

Podziały geopolityczne zaś sprawiają, że „rozwiązywanie globalnych problemów jest coraz trudniejsze, a czasem wręcz niemożliwe”. Ludziom na całym świecie daje się we znaki kryzys związany z szybko rosnącymi kosztami życia. Narastają nierówności i zadłużenie państw. W szczególności tylko w 2022 r. aż o ponad 35 proc. wzrosły koszty obsługi zadłużenia przez państwa najbiedniejsze. To „największy wzrost od dziesięcioleci. Biedni stają się coraz biedniejsi”.

António Guterres nie spodziewa się rychłego zakończenia wojny na Ukrainie, dlatego też bardziej interesuje go uregulowanie kwestii dostaw żywności z Ukrainy i Rosji niż podejmowanie inicjatyw mających prowadzić do negocjacji pokojowych. Zaznaczył, że dla niego ważne są „praktyczne” rozwiązania i „praktyczna” dyplomacja, nawet jeśli przyjmuje ona „brzydką” formę.

Zapowiedział, że mimo szeregu porażek i wielu wyzwań rok 2023 ma obfitować w działania zmierzające do przyspieszenia transformacji energetycznej świata i realizacji celów Agendy 2030, które nas zawiodą ku „lepszej, spokojniejszej przyszłości”.

Chwalił dopiero co zawarte porozumienie w sprawie różnorodności biologicznej podczas Konferencji ONZ na temat Różnorodności Biologicznej COP15 w Montrealu (uzgodniono nowe Globalne Ramy Różnorodności Biologicznej). – W końcu zaczynamy zawierać pakt pokojowy z naturą. Te Ramy są ważnym krokiem dla zdeterminowanej dyplomacji i wzywam wszystkie kraje do ich realizacji – mówił.

Wskazał na pewne postępy w zakresie rozwiązywania niektórych światowych konfliktów. Na przykład w Etiopii, gdzie wysiłki dyplomatyczne podjęła Unia Afrykańska i gdzie zawieszono działania wojenne. Podobnie w Demokratycznej Republice Konga, gdzie interweniowały Angola i Wspólnota Wschodnioafrykańska (EAC). Osiągnięto rozejm w Jemenie i chociaż jest on kruchy, od czasu rozejmu nie było „poważnych operacji wojskowych”, w których najbardziej cierpieliby cywile. Wznowiono loty cywilne z Sany i dostawy pomocy do portu w Hudaydah.

W związku z wojną na Ukrainie kontynuowana jest inicjatywa Black Sea Grain mająca na celu ułatwienie eksportu żywności i nawozów z Ukrainy oraz niezakłóconego eksportu rosyjskiej żywności i nawozów na rynki światowe. – Z portów Morza Czarnego na Ukrainie wysłano ponad 14 milionów ton metrycznych zboża i innych artykułów spożywczych. Eksport rosyjskiej pszenicy również zwiększył się trzykrotnie. Zdecydowana większość eksportu pszenicy w ramach Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego została wysłana do gospodarek rozwijających się – mówił szef ONZ.

W ramach Światowego Programu Żywnościowego dostarczono około 380 000 ton metrycznych w celu wsparcia trwających operacji humanitarnych w Afganistanie, Etiopii, Somalii i Jemenie.

W 2023 r. dla Guterresa najważniejszym wyzwaniem pozostają tak zwane zmiany klimatyczne i zwołany przez niego we wrześniu 2023 r. Szczyt Ambicji Klimatycznych. – Wzywam wszystkich przywódców do działania – od rządów, biznesu, miast i regionów, przez organizacji społeczeństwa obywatelskiego po finansistów. Muszą oni podjąć nowe, namacalne i wiarygodne działania na rzecz klimatu, aby przyspieszyć tempo zmian (…). Należy przedstawić wiarygodne, poważne i nowe zobowiązania na rzecz klimatu oraz rozwiązania oparte na przyrodzie, które popchną sprawy do przodu i zareagują na pilność kryzysu klimatycznego (…) Żadnych kompromisów. Nie będzie miejsca na cofających się, greenwashing, zrzucających winę na innych czy przeinaczających zobowiązania z poprzednich lat – podkreślił. – Szczyt Climate Ambition Summit zostanie zwołany wraz z kluczowym spotkaniem światowych przywódców w celu przyspieszenia działań na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Jestem bardziej niż kiedykolwiek zdeterminowany, aby uczynić rok 2023 rokiem pokoju, rokiem działania. Nie możemy akceptować rzeczy takimi, jakie są – dodał.

Guterres chce nie tylko szybkiej dekarbonizacji całego świata, ale nade wszystko reformy „moralnie zbankrutowanego międzynarodowego systemu finansowego” i reformy „praw człowieka”. W przyszłym roku będziemy obchodzić 75. rocznicę przyjęcia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Szef ONZ jest zwolennikiem upowszechnienia tak zwanego prawa do aborcji, antykoncepcji i „operacji zmiany płci”.

Źródło: press.un.org

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram