7 listopada 2021

Skutki uboczne Zielonego Ładu? Europejskie rządy przygotowują się na możliwe blackouty

(fot. gry-online.pl)

Rządy Austrii, Niemiec Szwajcarii i Hiszpanii prezentują kampanie społeczne przygotowujące obywateli na możliwe przerwy w dostawach energii. Tym samym chcą zminimalizować szkody spodziewanego zimą kryzysu.

Austriacki rząd w 4-minutowym wideo przygotowuje społeczeństwo do ewentualnych długotrwałych wyłączeń prądu zimą. Bo – jego zdaniem – są one „wysoce realne”. O tym jak radzić sobie z „blackoutem” informuje ponadto austriackie ministerstwo obrony. Zaleca aby mieć w domu świece, baterie, zapałki, tranzystorowe radio, apteczkę pierwszej pomocy, wodę pitną i żywność w puszkach.

Wesprzyj nas już teraz!

„Podczas długotrwałego braku w dopływie prądu nie zalecamy używania samochodu. Nie będzie działała sygnalizacja świetlna, a drogi mogą blokować auta, którym zabrakło benzyny” – czytamy we wskazówkach austriackiego MON-u, roztaczających niemal post-apokaliptyczną wizję.

Problem dostrzegają również Niemcy. Wydział Ochrony Cywilnej Nadrenii Północnej-Westfalii we współpracy z Federalnym Ministerstwem Ochrony Cywilnej zorganizował Dzień Wsparcia w Sytuacjach Kryzysowych pod tytułem: „Blackout. Co robić, kiedy nic nie działa?”

Na zimowe zagrożenie wskazuje również rząd Szwajcarii. Trudności z dostawami energii mają zdaniem rządzących wynikać z umów handlowych i energetycznych z UE oraz zależnością od europejskiego rynku energetycznego. Możliwe niedostatki rząd uznał za „najgorsze zagrożenie” dla kraju w następnych czterech latach.

Za łączeniem zbliżającego się kryzysu z polityką energetyczną UE przemawia oświadczenie Teresy Ribery, minister ds. transformacji ekologicznej i wyzwań demograficznych Hiszpanii. Niewielka możliwość blackoutu w jej kraju wynika, jej zdaniem z tego, że kraj „prawie nie jest połączony z europejską siecią przesyłową”. – W tym kontekście jesteśmy europejską wyspą energetyczną – przekonywała

Hiszpania jest jednak uzależniona od Północnej Afryki, a od poniedziałku gaz przestał płynąć jedną z dwóch głównych nitek gazociągu Maghreb-Europa (GME), który z Algierii zasila Madryt w około 42 proc. surowca.

Źródło: polsatnews.com
PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram