Prezydent Rosji Władimir Putin polecił w poniedziałek Federalnej Służbie Bezpieczeństwa zawarcie porozumienia o współpracy z polską Służbą Kontrwywiadu Wojskowego. Zagadnieniem tym ma się zająć w najbliższy wtorek na nadzwyczajnym posiedzeniu sejmowa speckomisja.
Nowym wiceprzewodniczącym komisji do spraw służb specjalnych został Zbigniew Sosnowski z PSL. Póki co ani komisja, ani SKW nie komentują słów Putina. Przewodniczący sejmowej komisji Marek Opioła (PiS) zapowiedział jedynie, że komisja zajmie się współpracą SKW z Rosją we wtorek. – Służba Kontrwywiadu Wojskowego nie komentuje aspektów dotyczących współpracy międzynarodowej – poinformował dyrektor gabinetu szefa SKW płk Krzysztof Dusza.
Wesprzyj nas już teraz!
– Dzisiaj chcieliśmy to zrobić, ale nie udało się, bo koalicja przestraszyła się, że nie można takich rzeczy robić i chcą być lepiej przygotowani – powiedział „Naszemu Dziennikowi” poseł Opioła. – Pierwsze co dziwi, to fakt, że FSB – będące cywilną służbą – chce nawiązywać współpracę ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego. Bardziej odpowiednia byłaby Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która także jest służbą cywilną – tłumaczy portalowi niezalezna.pl Święczkowski.
Kilka miesięcy temu w Sejmie wstrzymano prace nad projektem ustawy, przewidującym ułatwienie pracy w Polsce służbom innych państw. Ich przedstawiciele mieli uzyskać możliwość działalności operacyjnej, np. możliwość obserwacji. Projekt ustawy wprowadzał rozwiązania, które w dość szeroki sposób określają katalog możliwości funkcjonariuszy służb zagranicznych działających w Polsce: prawo do noszenia munduru służbowego, posiadania i używania środków przymusu bezpośredniego, także broni palnej w sytuacji, gdy zagrożone jest życie, zdrowie lub ich wolność. Wówczas tłumaczono, że takie zmiany w prawie są wymogiem Unii Europejskiej.
Źródło: „Nasz Dziennik”
kra