Niebawem zakończy się śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych przez sowieckich partyzantów na mieszkańcach wsi Koniuchy koło Lidy na Nowogródczyźnie. Dochodzenie prowadzi pion śledczy IPN w Łodzi. Jak ustalono wśród ofiar byli mężczyźni, kobiety i małe dzieci. Najstarsza z ofiar miała 57 lat, najmłodsze dziecko 2 lata.
Śledztwo zostało wszczęte w oparciu o materiały przekazane do IPN w 2001 roku przez Kongres Polonii Kanadyjskiej. To właśnie m.in. dzięki badaniom przedstawicieli Kongresu ustalona została lista około 40 uczestników masakry w Koniuchach, byłych partyzantów sowieckich, wśród których byli Żydzi i Litwini ze zgrupowań w Puszczy Rudnickiej.
Wesprzyj nas już teraz!
W czasie wojny Koniuchy były dużą, polską wsią usytuowaną na skraju Puszczy Rudnickiej. Znajdowały się w niej bazy partyzantów sowieckich.
W styczniu 1944 roku bandyci z czerwonymi gwiazdami na czapkach zamordowali kilkudziesięciu, bezbronnych mieszkańców tej miejscowości. Spalili większość zabudowań, ocalało tylko kilka domów. W wyniku ataku zginęło co najmniej 38 osób, kilkanaście zostało rannych.
Część ofiar spłonęła w swych domach, część zginęła od strzału z broni palnej.
Więcej o zbrodni czytaj w: Leszek Żebrowski „Pamiętajmy o Koniuchach” oraz Andrzej Solak Rzeź w Koniuchach. „Zabić wszystkich Polaków”.
Źródło: rp.pl
pam