29 lutego 2024

Słowa Macrona o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę nie były żadną wpadką? „DGP”: negocjacje w tej sprawie trwają od kilku tygodni

(fot. EPA/GONZALO FUENTES / POOL MAXPPP OUT Dostawca: PAP/EPA.)

„Rozmowy o możliwym wysłaniu nad Dniepr ograniczonego zachodniego kontyngentu prowadzono już w połowie lutego na konferencji w Monachium”, informuje w czwartek „Dziennik Gazeta Prawna” powołując się na źródło zbliżone do rządu Ukrainy.

Przypomnijmy: w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron „nie wykluczył” wysłania zachodnich wojsk do Ukrainy. – Wiele osób, które dziś mówią „nie”, to ci sami ludzie, którzy dwa lata temu mówili „nie” dla czołgów i samolotów. Wielu przy tym stole oferowało wtedy śpiwory i hełmy – stwierdził.

Słowa francuskiego przywódcy wywołały prawdziwą burzę i spotkały się z ostrą odpowiedzią Kremla, który ustami swojego rzecznika – Dmitrija Pietrowa – oznajmił, iż „Wysłanie zachodnich wojsk na Ukrainę doprowadzi do bezpośredniego starcia militarnego Rosji z NATO”.

Wesprzyj nas już teraz!

Na wypowiedź Pieskowa zareagował z kolei szef francuskiego resortu dyplomacji Stéphane Séjourné, który pod naporem krytyki ze strony opozycji i opinii publicznej tłumaczył, że zachodni kontyngent, jeśli rzeczywiście zostałby wysłany nad Dniepr, „mógłby pomóc Ukraińcom w rozminowywaniu, cyberobronie i produkcji broni, ale nie w bezpośredniej walce z Rosją”.

„Jeśli zaś wierzyć doniesieniom z USA, Amerykanie nie rozmawiali z Europejczykami o ewentualnym wysłaniu wojsk, a z pewnością nie na poziomie rządowym. Do informacji z Paryża odnieśli się już rzecznicy Białego Domu, Departamentu Stanu i Pentagonu. Wszyscy powtarzali, że prezydent Joe Biden wyklucza udział US Army w ewentualnej ekspedycji”, czytamy w „DGP”.

To suwerenna decyzja każdego kraju NATO. Dane państwo musiałoby samo podjąć taką decyzję – poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Do sprawy odniósł się też kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który powiedział, że na spotkaniu w Paryżu uzgodniono, że „nie będzie w Ukrainie żołnierzy wysłanych przez kraje europejskie czy państwa NATO”. I tylko szef MSZ Litwy Gabrielius Landsbergis nazwał słowa Macrona „godnymi uwagi”.

 

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

TG

 

NATO wyśle żołnierzy na Ukrainę? Andrzej Duda mówi o braku porozumienia, Emmanuel Macron „niczego nie wyklucza”

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(35)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 251 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram