Czterech posłów Słowackiej Partii Narodowej (SNS) z koalicyjnego rządu próbuje – z pominięciem ministra edukacji Tomáša Druckera (Hlas-SD/NI) – wprowadzić regulacje mające ochronić dzieci przed promocją ideologii gender w szkołach. Zmiany zaproponowane przez narodowców nawiązują do ustawy węgierskiej, przeciwko której swój bój toczy Komisja Europejska. Z szerzeniem indoktrynacji genderowej wśród młodych ludzi walczą również Bułgarzy.
Czterech posłów SNS, na czele z liderem partii Andrejem Danko, złożyło w parlamencie projekt nowelizacji ustawy o edukacji. Przewiduje on ustanowienie jasnej definicji „nietypowej orientacji seksualnej”, zakazania jej „promowania” i rozpowszechniania powiązanych idei w szkołach. Za naruszenie zakazu groziłaby kara dla szkoły w wysokości do 30 tys. euro.
„Słowackie społeczeństwo opiera się na tradycyjnych wartościach, które definiują małżeństwo jako wyłączny związek mężczyzny i kobiety, co jest również wyraźnie określone w artykule 41(1) słowackiej konstytucji” – wskazano w uzasadnieniu.
Wesprzyj nas już teraz!
„W kontekście tych wartości ustawa ma na celu ochronę dzieci i młodzieży przed wpływami, które mogą być sprzeczne z zasadami konstytucyjnymi” – dodano.
Działacz pro homoseksualny Martin Macko przekonuje w rozmowie z portalem euractiv.com, że „sąd konstytucyjny już w przeszłości stwierdził, iż orientacja seksualna nie może być podstawą do nierównego traktowania i uważam, że zrobi to ponownie, nawet zanim zajmą się tym sądy europejskie”.
Przedstawiciele partii SNS zaproponowali nowelizację ustawy bez konsultacji z ministrem edukacji, który już w zeszłym miesiącu zapowiadał, że zablokuje wszelkie projekty zmian, które „upolityczniają” szkołę.
Regulacja zaproponowana przez słowackich polityków nawiązuje do węgierskiej ustawy z 2021 r. Zabrania ona narażania nieletnich na treści promujące „odstępstwo od tożsamości własnej odpowiadające płci urodzeniowej, zmianę płci lub homoseksualizm”. Regulacja została zaskarżona przez Komisję Europejską i zajmie się nią Europejski Trybunał Sprawiedliwości.
Źródło: euractiv.com
AS