W sobotę 20 lipca w Bratysławie odbędą się dwie demonstracje, ale tylko jedną z nich wspierają ambasady 35 państw i przedstawicielstwo Unii Europejskiej na Słowacji. We wspólnym oświadczeniu dyplomaci w imieniu władz swoich państw upomnieli się o prawa „mniejszości seksualnych”, które w sobotę kończą tygodniowy cykl wydarzeń dla środowisk LGBTI+ pod nazwą „Tęczowa Duma Bratysława 2019”.
O pochodzie „Dumni z rodziny”, którego organizatorem jest inicjatywa obywatelska Sojusz na Rzecz Rodziny, oraz o obronie praw rodziny przedstawiciele korpusu dyplomatycznego nawet nie wspomnieli.
Wesprzyj nas już teraz!
W wydanym przed paradą środowisk LGBTI+ wspólnym oświadczeniu, pracownicy placówek dyplomatycznych w Bratysławie pouczają władze, aby popierała inicjatywy prowadzące do zwiększenia tolerancji ze strony społeczeństwa Słowacji. W kontekście cyklu imprez dla osób LGBTI+, mających miejsce w Bratysławie od poniedziałku 15 lipca, jasne jest, że chodzi o większą tolerancję i akceptację żądań mniejszości seksualnych. Ich ofensywa zmierza do zmiany zapisów w konstytucji słowackiej, w której zdefiniowano małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety. W referendum w 2015 roku za taką definicją opowiedziało się ponad 95 proc. obywateli, ale frekwencja nie przekroczyła wymaganych prawem 50 proc.
Powołując się na wolę swoich rządów krajowych, ambasadorowie 35 państw oraz pracownicy przedstawicielstwa Unii Europejskiej, pod pretekstem obrony praw człowieka zagraniczni dyplomaci włączają się w kampanię nacisków na polityków słowackich, które mają doprowadzić do zliberalizowania prawa i uznania związków jednopłciowych za równoprawne z związkami tradycyjnymi.
Ze względu na niskie poparcie takich pomysłów wśród Słowaków środowiska LGBTI+ zdecydowały się wesprzeć ambasady Argentyny, Austrii, Australii, Belgii, Bułgarii, Czech, Cypru, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Kanady, Litwy, Łotwy, Luksemburga, Malty, Meksyku, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Serbii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Urugwaju, Włoch oraz przedstawicielstwo Unii Europejskiej na Słowacji.
Źródła: postoj.sk / Hlavne Spravy
JB