Prezydent Republiki Słowackiej Andrej Kiska poprosił Trybunał Konstytucyjny o wyjaśnienie, czy pytania zawarte w prośbie o referendum w obronie rodziny, są zgodne z konstytucją, czy dotyczą praw podstawowych i czy istnieje możliwość ogłoszenia referendum w tych sprawach. Poinformował o tym osobiście 3 września na konferencji prasowej w Bratysławie.
Pod przekazaną prezydentowi prośbą o ogłoszenie referendum Sojusz dla rodziny zdołał zebrać ponad 400 tys. podpisów. Według spisu ludności w 2011 r. w Słowacji mieszkało 5 397 036 osób. Projekt referendum przewiduje udzielenie odpowiedzi na cztery pytania: czy zgadzasz się, aby małżeństwem mógł być nazywany jedynie związek jednego mężczyzny i jednej kobiety; czy zgadzasz się aby związki homoseksualne czy też inne związki nie mogły rościć sobie praw wynikających z małżeństwa; czy zgadzasz się, aby związki homoseksualne nie mogły ubiegać się o adopcję; czy zgadzasz się, aby rodzice mogli decydować o sposobie wychowania i edukacji swoich dzieci w szkołach w drażliwych kwestiach kulturowych i etycznych, takich jak zachowania seksualne lub eutanazja.
Wesprzyj nas już teraz!
Przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji abp Stanislav Zvolenský wyraził zdziwienie decyzją prezydenta. Zapewnił, że Kościół będzie nadal krzewił i wspierał tradycyjny wzorzec rodziny jako wspólnoty mężczyzny i kobiety. Dodał, że instytucjonalizacja innych zachowań poszczególnych osób i zrównywanie je z prawami rodziny są wymierzone w podstawy życia społecznego.
Także Sojusz dla rodziny wyraził rozczarowanie decyzją prezydenta, sprzecznej z jego przedwyborczymi obietnicami o wspieraniu aktywności obywatelskiej, tym bardziej że po raz pierwszy w historii kraju zebrano 408 tys. podpisów w tej sprawie. Organizacja nie kryje obaw, że społeczeństwo będzie się czuło jeszcze bardziej wyobcowane z decydowania o swym losie. Jednocześnie wyrażono nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny orzeknie w tej sprawie w ciągu 60 dni.
Sojusz jest bezpartyjną inicjatywą obywatelską. Powstał w grudniu 2013 r. w odpowiedzi na apel uczestników Narodowego Marszu dla Życia w Koszycach. Opowiedzieli się oni za utworzeniem jednej organizacji walczącej o poszanowanie wartości tradycyjnej rodziny i małżeństwa. Wspiera go 107 organizacji zajmujących się pracą społeczną, pomocą rodzinie, dzieciom z domów dziecka, samotnym matkom, niepełnosprawnym, działalnością edukacyjną, a także ochroną i krzewieniem praw człowieka. Reprezentują one ponad 200 tys. obywateli Słowacji. Zbiórka podpisów w sprawie wspomnianego referendum rozpoczęła się 5 kwietnia br.
Źródło: KAI
luk