19 marca 2020

Słowacja: w sobotę powołanie nowego rządu

(Igor Matovič, lider partii Zwyczajni i Niezależni fot. DAVID W CERNY / Reuters)

Igor Matovič, lider partii Zwyczajni i Niezależni, zwycięzcy lutowych wyborów parlamentarnych, przedstawił skład rządu. W sobotę nowy gabinet ma powołać prezydent Zuzana Čaputová. Centrolewicowy rząd pod kierunkiem Igora Matoviča stworzą cztery ugrupowania, a lider koalicyjnej partii Jesteśmy Rodziną Boris Kollár ma zostać przewodniczącym parlamentu. Do objęcia sterów kraju partii Igora Matoviča wystarczyło zdobycie w wyborach 25,02 proc. głosów i wystawienie kandydatów o bardzo zróżnicowanych poglądach.

 

Przeprowadzone 29 lutego wybory parlamentarne na Słowacji pozwoliły odsunąć od władzy rządzących od 2006 roku (z przerwą w latach 2010 – 2012) socjaldemokratów z partii SMER – SD (Kierunek – Socjalna Demokracja), kierowanych przez Roberta Fico. Nowy rząd stworzą cztery ugrupowania, a w koalicji nie znajdą się ani socjaldemokraci z SMER – SD, ani narodowcy z Partii Ludowej Nasza Słowacja Mariána Kotleby, którzy niespodziewanie zajęli w wyborach czwarte miejsce (7,97 proc. głosów).

 

Koalicja sformowana przez Igora Matoviča będzie mieć centrolewicowy charakter i jej priorytetem na najbliższy czas będzie opanowanie sytuacji związanej z pandemią wirusa SARS-CoV-2. W nowym układzie w Radzie Narodowej Republiki Słowackiej raczej nie należy spodziewać się rozszerzenia ustawowej ochrony dziecka poczętego, które próbowali przeforsować w poprzednim parlamencie narodowcy Mariána Kotleby.

 

Jak poinformował kandydat na premiera, Igor Matovič, jego partia Zwyczajni i Niezależni (OĽaNO) obejmie siedem resortów. Ministrem finansów ma zostać Eduard Heger, ministrem spraw wewnętrznych Roman Mikulec, ministrem zdrowia Marek Krajčí, ministrem obrony Jaroslav Naď, ministrem rolnictwa Ján Mičovský, ministrem środowiska Ján Budaj a ministrem kultury Natália Milanová.

 

Nie objęcie resortu zdrowia i rodziny przez polityków z prochrześcijańskiej frakcji OĽaNO może być zapowiedzią pójścia Słowacji na ustępstwa wobec UE w kwestiach światopoglądowych. Mało prawdopodobne jest bowiem, że naciskowi lewicowych i liberalnych koalicjantów da radę oprzeć się proponowany przez partię Jesteśmy Rodziną na stanowisko ministra pracy, spraw socjalnych i rodziny Milan Krajniak (Krajniak był wcześniej wydawcą internetowego dziennika „Konzervatívny výber” i kandydatem Jesteśmy Rodziną w wyborach prezydenckich w marcu 2019 roku).

 

Partia Jesteśmy Rodziną, która zaskoczyła wysoką trzecią pozycją (8,24 proc. głosów) w wyborach parlamentarnych, dostanie jeszcze dwa resorty – transportu i budownictwa (ministrem ma być Andrej Doležal) oraz wicepremiera ds. ustawodawstwa i planowania strategicznego, którym ma zostać Štefan Holý.

 

Partia Wolność i Solidarność (5 miejsce w wyborach z 6,22 proc. poparcia) ma mieć w nowym rządzie trzech ministrów. Określany jako liberał Branislav Gröhling będzie ministrem edukacji, Ivan Korčok ministrem spraw zagranicznych i spraw europejskich, a pierwszym wicepremierem do spraw gospodarczych i ministrem gospodarki Richard Sulík, który jest liderem partii Wolność i Solidarność.

 

Ugrupowanie Dla Ludzi (5,77 proc. poparcia w wyborach) desygnowało do rządu dwie kobiety. Ministrem sprawiedliwości ma być Mária Kolíková, a wicepremierem i zarazem ministrem ds. inwestycji i rozwoju regionalnego Veronika Remišová.

 

Źródła: Hnoline.sk / Hlavne Spravy

Jan Bereza

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie