12 lutego 2017

Słowenia gra na froncie wschodnim. Prezydent kraju odwiedza dziś Kijów

(Borut Pahor i Władimir Putin. Fot. Michaił Metzel / TASS / Forum)

W niedzielę prezydent Słowenii Borut Pahor przybywa z roboczą wizytą do Kijowa, gdzie – w dziesięć dni po odwiedzeniu Kremla – rozmawia z politykami ukraińskimi. Obydwa spotkania głowy słoweńskiego państwa poświęcone zostaną łagodzeniu napięć na linii UE – Rosja – Ukraina, ale w czasie niedawnej wizyty w Moskwie Pahor zadbał także o gospodarcze interesy swego kraju. 



Wesprzyj nas już teraz!

 


Niedzielne spotkanie z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką ma charakter wizyty roboczej. W komentarzach politycznych podkreśla się związek obydwu podróży Pahora – do Moskwy i Kijowa. Rozmowy z Władimirem Putinem dotyczyły m.in. organizacji przez Słowenię jego spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Ljubljanie. Pretekstem do wyboru miejsca spotkania głów dwóch supermocarstw może być fakt, że ze Słowenii pochodzi pierwsza dama Stanów Zjednoczonych, Melania Trump.

Część komentatorów zachodnich i ukraińskich obawia się efektów ustaleń Rosji i USA. Publicyści i politycy sądzą, że Waszyngton może złagodzić politykę sankcji wobec Kremla. Nawiązuje do tego w swoich doniesieniach rosyjski portal „Nowoje Wriemia”, zapowiadając wizytę Pahora w Kijowie tytułem: „Prezydent Słowenii przed wizytą na Ukrainie poinformował o wietrze zmian odnośnie sankcji przeciw Federacji Rosyjskiej”.

W dalszych rozważaniach poprzedzających przyjazd Boruta Pahora do Kijowa portal podaje, że Słowenia dopuszcza możliwość zmiany polityki sankcji wobec Rosji po objęciu stanowiska prezydenta USA przez Donalda Trumpa. Według „Nowoje Wriemia”, sytuacja w odniesieniu do europejskich sankcji przeciw Rosji nie poprawia się a Moskwa może dużo zrobić dla normalizacji sytuacji na Ukrainie. W rozmowach z Pahorem Putin stwierdził, że normalizacja ta może odbyć się wyłącznie na bazie porozumień mińskich.

„Russia Today” przeprowadziła ostatnio sondę wśród słoweńskich eurodeputowanych na temat relacji obu krajów. Wypowiadający się politycy różnych opcji podkreślali tradycje dobrych stosunków Ljubljany z Moskwą i wolę pogłębiania współpracy na wielu polach. Eurodeputowany Igor Šoltes (wcześniej liberał, obecnie lider i założyciel partii Verjamem – „Wierzę”), potwierdził chęć współpracy z Rosją w obszarach energetyki, transportu, telekomunikacji oraz sportu, kultury i projektów naukowych.

Jak podała rosyjska „Izwiestia”, jako efekt wizyty szefa państwa słoweńskiego w Rosji spodziewany jest wzrost obrotów handlowych między Ljubljaną a Moskwą oraz podpisanie porozumienia gospodarczego podnoszącego o setki milionów euro współpracę ekonomiczną. Obecnie obroty handlowe między Federacją Rosyjską a niewielką Słowenią, zamieszkałą przez 2 mln obywateli (czyli prawie 20-krotnie mniej od Polski), wynoszą 700 mln euro.

Zabiegi czynione przez prezydenta Słowenii Pahora mogą poprawić relacje polityczne i ekonomiczne tego niedużego państwa nie tylko wobec Rosji i Ukrainy, ale też wzmocnić pozycję Ljubljany w Unii Europejskiej i wobec Stanów Zjednoczonych.

Borut Pahor to 54-letni polityk słoweńskiej socjaldemokracji, wcześniej członek Komunistycznej Partii Słowenii, przez 4 lata (2008 – 2012) pełnił funkcję premiera, a od 2012 roku jest prezydentem.

 

Jan Bereza

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 932 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram