6 sierpnia 2015

Są wyzwania, które sprawiają, że szukamy oparcia, aby im sprostać. Są zadania, którym poświęcając życie, odpowiadamy na wezwanie, by czynić z niego dar dla innych. Niewątpliwie do takich należy służba dobru wspólnemu – powiedział Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. sprawowanej dziś w archikatedrze warszawskiej w intencji Ojczyzny i rozpoczynającego urzędowanie prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

W homilii metropolita gnieźnieński, nawiązując do obchodzonego dziś święta Przemienienia Pańskiego podkreślił, że w dniu tym zaproszeni jesteśmy, aby duchowo towarzyszyć Jezusowi oraz trzem uczniom na Górze Przemieniania. – W to dzisiejsze kościelne święto zostaliśmy również zaproszeni, aby przez wspólną modlitwę towarzyszyć Panu Prezydentowi, oficjalnie obejmującemu dziś swój urząd – mówił arcybiskup Polak.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Rozważając ewangeliczną relację z Góry Tabor Prymas wskazał na wielką przemieniającą moc miłości, bez której człowiek sam dla siebie jest zagadką, a jego życia pozbawione jest sensu.

 

Czy mamy jeszcze siłę zawierzyć Miłości? Czy pragniemy ją zobaczyć i zrozumieć? – pytał abp Polak tłumacząc jednocześnie, że nie chodzi o sentyment czy emocje, ale coś fundamentalnego, co angażuje wszystkie potencjalne możliwości człowieka. – Miłość – mówił dalej – przemieniła nie tylko oblicza, ale przede wszystkim serca uczniów, nie uwolniła ich od późniejszych zmagań i trudnych doświadczeń, nie odebrała odpowiedzialności za podejmowane w życiu wybory i decyzje, ale uczyniła odważnymi i gotowymi do uczynienia ze swego życia daru dla innych.

 

– Są zatem spotkania, które mają moc przemiany. Są wyzwania, które sprawiają, że szukamy oparcia, aby im sprostać. Są zadania, którym poświęcając nasze życie, odpowiadamy na wezwanie, by czynić ze swego życia dar dla innych. Niewątpliwie do takich, do jednych z najważniejszych, do najistotniejszych, należy służba dobru wspólnemu – przyznał hierarcha, przypominając, że w encyklice „Laudato Si” papież Franciszek nazywa tę służbę wprost „doskonałą formą miłości” i wskazuje, że może być ona również drogą duchowego dojrzewania i uświęcania się. Aby się jednak taką stała „musi w praktyce zakładać poszanowanie osoby ludzkiej jako takiej, z jej podstawowymi i niezbywalnymi prawami ukierunkowanymi na jej integralny, a więc całościowy rozwój”.

 

Oprócz bezwarunkowego szacunku dla osoby ludzkiej troska o dobro wspólne domaga się również szczególnej troski o rodzinę. – Tylko w ten sposób będziemy i my mogli spoglądać z nadzieją w przyszłość – zaznaczył Prymas wskazując za papieżem, że każda rodzina jest komórką społeczeństwa, ale rodzina wielodzietna jest komórką bogatszą, bardziej żywotną, i inwestowanie w nią leży w interesie państwa.

 

I wreszcie troska o dobro wspólne domaga się pokoju społecznego, czyli poczucia bezpieczeństwa i stabilności. – Nie wolno ich bezmyślnie narażać przez nieprzemyślane działania, a zwłaszcza przez uleganie pokusie postępowania w sposób niegodny naszego człowieczeństwa. Trzeba, natomiast, odważnie ich strzec i bronić, starając się o to, aby wykluczać to wszystko, co może powodować społeczne frustracje i rodzić przemoc – wskazał arcybiskup gnieźnieński.

– Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni – mówił dalej – Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale i za innych. Jesteśmy odpowiedzialni za naszą Ojczyznę i za siebie nawzajem. Jesteśmy odpowiedzialni za nasz wspólny ojczysty dom, za Polskę, a w niej, każda i każdy z nas zobowiązany jest, na miarę swego powołania i swego miejsca w społeczeństwie, do obrony i promowania dobra wspólnego, do pomnażania go, do troski o nie we wszystkich wymiarach i w odniesieniu do każdego – dodał arcybiskup Polak.

 

Prymas zwrócił się także do prezydenta Andrzeja Dudy. Jak mówił, składając dziś wobec Zgromadzenia Narodowego uroczystą przysięgę zobowiązał się do dochowania wierności postanowieniom Konstytucji, do niezłomnej obrony godności Narodu, do troski o niepodległość i bezpieczeństwo Państwa, a także do tego, że dobro Ojczyzny i pomyślność wszystkich obywateli będą dla niego zawsze najwyższym nakazem.

 

Wypełnienie tych zobowiązań staje się dla Pana, Panie Prezydencie, praktycznym wyrazem troski o wspólne dobro, służbą dobru wspólnemu, a przez to, zgodnie ze słowami papieża Franciszka, doskonałą formą miłości – podkreślił.

Homilię Prymasa Polski przyjęto oklaskami.

 

Mszy św. w archikatedrze warszawskiej przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Eucharystię obok Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka koncelebrował gospodarz miejsca metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, abp Henryk Hoser ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Obecni byli także biskupi, liczni kapłani, przedstawiciele rządu, reprezentanci Kościołów i związków wyznaniowych, przed katedrą liczni wierni. Prezydent RP Andrzej Duda uczestniczył w liturgii wraz z małżonką Agatą, córką Kingą oraz rodzicami i krewnymi.

 

Na początku Mszy św. odśpiewano „Gaude Mater Polonia” oraz hymn Polski. Zgromadzonych powitał abp Stanisław Gądecki.

 

Wcześniej prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, formalnie obejmując urząd Prezydenta RP. Przysięgę zakończył słowami „Tak mi dopomóż Bóg”.

 

KAI

MWł

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram