W jaki sposób służyć do Mszy Wszechczasów? Co należy do ogólnych zasad ministrantury, a co wchodzi w zakres różnic lokalnych? Na te i wiele innych pytań odpowiada książeczka autorstwa ks. Martina Ramma FSSP, udostępniona właśnie polskiemu czytelnikowi.
Msza święta jest sercem naszej wiary, nie ma rzeczy większej od Służby Bożej, w której stajemy się częścią zbawczych misteriów, stajemy wobec tajemnicy nieskończonej miłości, ofiary i realnej obecności naszego Pana i Mistrza. Liturgia jest świętą rzeczywistością, w której Bóg odbiera należną Mu część, dusze wypełniają właściwy im obowiązek, otrzymują łaski i zadatek przyszłego życia. Służba ołtarza, od wieków zastrzeżona dla chłopców i mężczyzn, z konieczności zastępujących ustawionych do tego duchownych, stanowiła zawsze zaszczyt, prawdziwą szkołę wiary i pobożności. To właśnie w trakcie służby ołtarza, tak blisko Bożych tajemnic, wielu późniejszych świętych i pobożnych kapłanów odkrywało swoje powołanie i środki jego realizacji.
Dzięki Bożej Opatrzności na przestrzeni ostatniej dekady skarb tradycyjnej liturgii został na nowo odkryty, co zrozumiałe przyciągając uwagę rosnącej liczby młodych katolików i wspierając odkrywanie nowych powołań kapłańskich i zakonnych. Każdemu, kto chciałby nauczyć się służby liturgicznej z pomocą przyjdzie książeczka autorstwa petrysty, ks. Martina Ramma. Czytelnik odnajdzie w niej podstawowe zasady ministrantury, teksty modlitw i zasady zachowania, opis gestów liturgicznych, aż po omówienie Mszy sprawowanej z jednym i dwoma ministrantami oraz Mszy śpiewanej.
To doskonałe wprowadzenie. Aby się z nim zapoznać, wystarczy odwiedzić serwis zpasjidoliturgii.pl. Polecamy!
PGS