Artykuły elektroniczne produkowane w Chinach i sprzedawane w USA, nie będą objęte 145 proc. cłami. Stanowią one największą część towarów importowanych do USA z Chin pod względem wartości. Swój sprzęt w Chinach produkuje m.in. amerykański koncern Apple, który będzie znaczącym beneficjentem decyzji prezydenta USA.
Z listy artykułów objętych nowymi dwustronnymi cłami ogłoszonymi przez prezydenta Donalda Trumpa wyłączono smartfony, komputery i inne urządzenia elektroniczne – wynika z obwieszczenia zamieszczonego w piątek wieczorem przez amerykański urząd celny CBP. Z ceł zwolniono też twarde dyski, procesory do komputerów i mikroczipy.
Ogółem z ceł wyłączonych zostało około 20 artykułów elektroniki i technologii, które są produkowane poza Stanami Zjednoczonymi, w tym smartfony, komputery, półprzewodniki, panele słoneczne czy ekrany LCD.
Wesprzyj nas już teraz!
Decyzja w sprawie urządzeń zapadła kilka dni po tym, gdy prezydent Donald Trump zawiesił na 90 dni ogłoszone wcześniej cła wobec większości krajów i podniósł do 145 procent cła na towary z Chin.
Z obwieszczenia wynika, że towary te zostały wyłączone z najnowszych ceł „wzajemnych” w wysokości 125 proc. na Chiny i 10 proc. dla reszty świata, lecz nie z tych wprowadzonych w związku z przemytem fentanylu (20 proc.). Jednym z największych beneficjentów decyzji są amerykańskie koncerny, zwłaszcza Apple, które dużą część swoich produktów montują w Chinach.
Jednocześnie w ostatnich dniach Donald Trump sygnalizował, że chce zawrzeć z Chinami porozumienie w sprawach handlowych, choć zaznaczał, że to Pekin musi wykonać pierwszy krok. Według agencji Bloomberg zawieszenie ceł może być jednak tymczasowe i nie należy wykluczać, że wkrótce mogą zostać wprowadzone na te urządzenia inne stawki.
Do ogłoszenia zniesienia ceł na produkty elektroniczne dochodzi też po tym, jak przedstawiciele administracji, w tym przedstawiciel USA ds. handlu Jamieson Greer wykluczali możliwość wyjątków od nałożonych ceł. Minister handlu Howard Lutnick zapowiadał tymczasem, że cła sprawią, że przemysł elektroniczny przeniesie produkcję do USA.
Źródło: PAP
Oprac. WMa